İstanbul Bakırköy'de 1 Mayıs'da görkemli kutlama

 

İstanbul'daki 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü Bakırköy Halk Pazarı’nda coşkuyla kutlandı

01.05.2017
Yazı Boyutu:  
İstanbul'daki 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları Bakırköy Halk Pazarı’nda başladı. Yoğunluk nedeniyle bir saat geç başlayan programda, katılımcıların alandaki yerini almasının ardından 1 Mayıs 1977'de Taksim Meydanı'nda hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulunuldu. Daha sonra Berktay Akyıldız şefliğindeki DİSK Korosu tarafından çeşitli türküler "1 Mayıs Marşı" ve "Enternasyonal Marşı" seslendirildi.1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamalarının merkezi olan Bakırköy'de etkinlikler başladı. Halk pazarında toplanan binlerce kişi 1 Mayıs coşkusunu yaşadı.

Kalabalığın toplanması öncesinde alan çevresinde gerginlik yaşandı. Gerginlik sırasında polis havaya ateş açtı.Miting alanına, DİSK Genel Başkan Kani Beko, KESK Genel Başkanı Lami Özgen, TMMOB Başkanı Emin Koramaz ve TTB Başkanı Prof. Dr. Raşit Türkel birlikte yürüdü.Mitinge Oyuncular Sendikası, İstanbul Serbest Mali Müşavirler Odası, Çağdaş Avukatlar Grubu, DSP, TKP, Türkiye Yazarlar Sendikası, Haziran Grubu, İstanbul Eczacı Odası, TÜKODER, Türkiye Gazeteciler Sendikası, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfının da aralarında bulunduğu çeşitli sivil toplum kuruluşları ile siyasi partilerin üyeleri, belediye işçileri , Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş takımlarının taraftar grupları katıldı.KANİ BEKO: KÖLELİĞE TESLİM OLMAYAN İŞÇİLER KAZANACAK

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, kıdem tazminatının yük değil, işçilerin hakkı olduğunu belirterek, "Kıdem tazminatı, işten çıkarılan işçinin evine götürdüğü ekmektir. Kıdem tazminatı, işçinin iş güvencesidir." dedi.Beko, işçilerin kendilerine verilen sözleri unutmadığını, 1 Kasım 2015 seçimlerinden önce taşeronlara kadro sözü verildiğine işaret ederek, "Buradan bir daha sesleniyorum; görmeyen gözler görsün, duymayan kulaklar duysun, taşeron işçi kardeşlerimiz kadro alıncaya kadar bedeli ne olursa olsun mücadelemiz devam edecek." ifadelerini kullandı. "Kiralık işçi" konusuna ilişkin görüşlerini de dile getiren Beko, "Köleliğe teslim olmayan işçiler kazanacak, köle satan tüccarlar kaybedecek." dedi. Beko, Türkiye'de her 5 işçiden 3'ünün işsiz olduğunu, "işsizlik rekoru" kırılarak tarihe geçildiğini belirterek "Buradan ülkeyi yönetenlere sesleniyorum; OHAL ilan edip KHK'larla yüz binlerce kamu emekçisini ihraç ettiler. Mahkeme kararı olmadan 85 belediyede bugün kayyum var. Dolayısıyla kayyum, bin 500'ün üzerindeki işçi arkadaşlarımızı işten attılar. Bunların gidebilecek bir mahkemeleri bile yok." diye konuştu.KESK Eş Genel Başkanı Lami Özgen, konuşmasında "OHAL ve KHK’larla 100 bin kamu emekçisi işinden edildi. 10 binlerce kamu emekçisi açığa alındı. Haklarımız KHK’larla yasaklanmaya devam ediyor. Arkadaşlarımız hakkında soruşturmalar, keyfi uygulamalar devam ediyor. 3 binin üzerinde KESK üyesi işten atıldı. Sizin OHAL yasanıza, KHK’larınıza, soruşturmalarınıza boyun eğmiyor, korkmuyor, geri adım atmıyoruz" dedi.


İÜye OlÜye Girişi