İstanbul Güngören'e 'türbanlı komünist aday'

 

TKP, İstanbul Güngören ilçesinde, tekstil işçisi türbanlı Fatma Akın'ı belediye başkanlığına aday gösterdi.

24.02.2019
Yazı Boyutu:  

Türkiye Komünist Partisi (TKP) 31 Mart yerel seçimleri için başörtülü bir kadını aday  göstermesiyle ilgili  yaptığı açılamada "Bir komünist işçiyi "türbanlı" olduğu için aday göstermemek bizim tercihimiz olamazdı. Bu yüzden aday oldu." ifadelerine yer verdi.

Türkiye'nin 81 ilinde aday gösteren TKP İstanbul Güngören Belediye Başkanlığı için tekstil işçisi Fatma Akın'ın ismini Güngören Belediye Başkan Adayı olarak Yüksek Seçim Kurulu'na bildirdi.

"Aynı gemide değiliz" sloganıyla seçimlere giren Fatma Akın'ın başörtülü olması dikkat çekti.

TKP Fatma Akın'ın basında ilgi görmesinin ardından bir açıklama yaptı. TKP'nin açıklaması şöyle:

"Güngören adayımız türbanlıdır, kadındır ve komünisttir

Güngören Belediye Başkan adayımız Fatma Akın'dır. Propaganda görsellerinin yayınlanmasının hemen ardından "TKP'nin türbanlı adayı" sıfatıyla anılan Fatma Akın arkadaşımız bir tekstil işçisidir. Hemen her tekstil işçisi gibi sıklıkla işsiz kalan, her tekstil işçisi gibi aşırı çalışma, patron zorbalığı ve sömürüyü yaşayan Fatma Akın, "bir türbanlı kadın aday" değildir. Parti eylemlerinde, bildiri dağıtımlarında hep ön safta olan yoldaşımız "türbanlı" olduğu için belediye başkan adayımız olmadı. Bir komünist işçiyi "türbanlı" olduğu için aday göstermemek bizim tercihimiz olamazdı. Bu yüzden aday oldu.

Türkiye Komünist Partisi'nin ödün vermeksizin kavgasını verdiği temel bir ilke vardır ve bunu kimsenin bilmediğini ya da anlamadığını sanmıyoruz: Para ve din siyasetten uzaklaştırılmalıdır. Siyaset paranın ve dinin hakimiyetinden kurtarılmalıdır.

Fatma Akın'ın adaylığını "sonunda TKP'nin de yola gelip siyasette din istismarı ile barıştığını" düşünerek alkışlayanlar için üzgünüz: Sömürü ve baskının her türlüsü gibi, dinsel baskı ve istismara sıklıkla göğüs germiş olan yoldaşımız, dindar bir aday olarak değil komünist bir işçi olarak seçimlere giriyor.

Başına sonuna bakmadan, "TKP laiklikten yan çiziyor" diyerek eleştiren ve partimize pek dostça bakmadığını anladığımız yurttaşlarımızdan da, "TKP de mi siyasete din karıştırmaya karar verdi" diyerek kaygılanan dostlarımızdan da komünist tekstil işçisi Fatma Akın gerçeğini daha yakından tanımalarını isteyebiliriz.
 
Flormar direnişine yapılan bir ziyarette yaptığı konuşmadan kısa bir kesidi izlemek iyi bir başlangıç olacaktır."

Üye OlÜye Girişi