İstanbul Mor Dayanışma Kadın Derneği yarın açılıyor

 

Dört yıldan beri kadın özgürlük mücadelesini ilmek ilmek ören İstanbul'da örgütlü "Mor Kadınlar" yarın düzenlenecek etkinlikle dernek binalarını açıyorlar.

02.08.2019
Yazı Boyutu:  
İstanbul Beşiktaş'da saat 19.00'da gerçekleştirilecek etkinlikle açılacak  İstanbul Mor Dayanışma Kadın Derneği'nin internet portalında "Biz kimiz" başlığı altında dierneğin amaç ve hedefleri şöyle ifade edildi:

BİZ KİMİZ?

Mor Dayanışma kadınların bedeni, emeği ve kimliği üzerinde özgün bir tahakküm kuran erkek egemen kapitalist sisteme (patriyarka) karşı, kadınların öz örgütü, isyan çığlığı, özgürlük yürüyüşü…

Mor Dayanışma tacize, kadın katliamlarına, savaşa, şovenizme ve asimilasyona, beden ve emek sömürüsüne, doğanın yağmalanmasına, homofobiye, tüm hiyerarşi biçimlerine, kadına yönelik her tür şiddete karşı ‘kadın dayanışması’’ şiarıyla yaşamına sahip çıkmak için mücadele eden kadınların direniş bayrağı…

Erkek egemen akıldan ve onun araçlarından kopuşarak, kadın düşmanı zihniyete karşı kadın dayanışması ile mücadele eden bağımsız kadın örgütlenmesi…

Bizler evlerden, mutfaklardan, işyerlerinden, atölyelerden, fabrikalardan, kadınlar olarak her renkten, dilden, kimlikten kız kardeşimizle kucaklaşıp özgürlük türküleri söylemek için bir araya geldik.

Kadınların isyanının sokaklarda yarattığı cesaret ve umutla, yerellerde isyanlar örgütledik, güç biriktirdik.

Biz, bütün bu isyanlarda yer alan kadınlar olarak, altı yıldır birçok şehirde, onlarca ilçe yüzlerce mahallede yürüttüğümüz ve güç biriktirdiğimiz deneyimlerimiz ve çalışmalarımız ardına,  kadınların öz örgütünü kurma iddiasıyla ilk olarak 23-24-25 Eylül 2016 tarihinde  Mor Dayanışma kadın kampında bir araya geldik.

Farklı illerden gelen kadınların deneyimlerini aktarıp dersler çıkararak, yeni kararlar aldığı kampla yolumuza devam ettik.

23-24 Aralık 2017 tarihinde gerçekleştirdiğimiz Mor Dayanışma kadın konferansında, biriktirdiklerimizle, neşemiz ve isyanımızla kuruluşumuzu tüm kız kardeşlerimize ve erkek egemenliğine ilan ettik.

Şimdi de daha fazla özgürlük, ya özgürlük ya özgürlük sloganıyla hayatımızı özgürleştirme mücadelesine devam ediyoruz.

Haber Komisyonu

Kadınların başarı ve kazanımlarının örtbas edildiği, eril dil ve bakışın hüküm sürdüğü haberciliğe karşı Türkiye’ye ve Dünya gündemine “Mor Bakış” süzgecini uyguluyoruz.

Hukuk Komisyonu

Yargıda ve adalette erkin egemenliğine karşı, kadınların yaşadıkları sorunlarda adalete ve hukuka erişimini kolaylaştırmak amacıyla gönüllü avukat ve hukukçularla bir araya geliyoruz.

Psikoloji Komisyonu

Duygusal ve fiziksel travmaların ardından kadınların günlük hayata adapte olmasını kolaylaştırmak amacını güderek, psikoloji ve kadın alanında kendisini yetiştirmiş kadınlarla bir araya geliyoruz.

Tasarım Komisyonu

Faaliyetlerimizi görsel açıdan daha iyi duyurabilmek, tanıtabilmek amacıyla; kendi çizgilerimizi kendimizden üretebilmek amacıyla bilgisayar başına oturuyoruz.

Kültür Sanat Komisyonu

Kadınların hayatlarını, mücadelelerini konu alan kültürel, sanatsal üretimleri bulmak, incelemek ve takipçilere ulaştırmak amacıyla; il, ilçe ve mahallelerde kadınların kültürel ve sanatsal etkinliklere ücretsiz ve kolay erişimini sağlamak amacıyla atölye çalışmaları gerçekleştiriyoruz.

Çeviri Komisyonu

Dünya genelinde kadın hareketinin durumuna, gelişmelere yönelik yayınlanmış yazıları ve raporları Türkiye’li okurlara ulaştırabilmek amacıyla çeviriyoruz.

Çalışmalarımıza katılmak, komisyonlarda yer almak, kadın dayanışmasını büyütmek için, yaşamı mora boyamak için Mor Dayanışma’ya üye ol. 

Mor Dayanışma ile ilgili geniş bilgiye http://www.mordayanisma.org/ sitesinden ulaşılabilir.

(kazete.com.tr)


Üye OlÜye Girişi