İstanbul seçiminde oyların sayımına başlandı, ilk sonuçlar gelmeye başladı

 

31 Mart'taki İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı seçiminin iptali ve CHP'li Ekrem İmamoğlu'nun mazbatasının geri alınması kararı sonrası vatandaşların bir kez daha sandık başına gittiği yenileme seçiminde oy kullanma işlemi 17.00 itibarıyla sona erdi. 39 ilçede 31 bin 342 sandıkta 10 milyon 560 bin 963 kişi oy kullandı.

23.06.2019
Yazı Boyutu:  
İstanbullular iptal edilen 31 Mart sonuçlarının ardından 23 Haziran'da bir kez daha İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı'nı seçmek için sandık başına gitti. Saat 08.00'de başlayan oy verme işlemi 17.00 itibarıyla sona erdi. Oyların sayımına başlandı, bazı sandıklarda oy sayım işlemleri de bitti.

Dakika dakika İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde yaşananlar şöyle:

18:50 - YILDIRIM, AK PARTİ İL BAŞKANLIĞI'NA GELDİ

AK Parti'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, AK Parti İstanbul İl Başkanlığı'na geldi.

Tuzla Aydınlı'daki konutundan hareket eden Yıldırım, seçim sonuçlarını takip etmek üzere saat 18.38 itibarıyla AK Parti İstanbul İl Başkanlığı'na ulaştı.

Yıldırım'ı İl Başkanlığı'na gelişinde AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Mahir Ünal ile Ali İhsan Yavuz, AK İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak ve milletvekilleri karşıladı.

Bu arada AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da AK Parti İstanbul İl Başkanlığı'na geldi.

18:46 - İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI SOYER, İMAMOĞLU'NA DESTEK İÇİN İSTANBUL'DA

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 23 Haziran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde Ekrem İmamoğlu'na destek vermek için İstanbul'a geldi.

??18:40 - AA: VERİ AKIŞI 19.30'DA BAŞLAYACAK

Anadolu Ajansı, seçim sonuçlarıyla ilgili abonelerine duyurduğu açıklamasında, "Sayın abonelerimiz, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçim sonuçlarıyla ilgili veri akışı saat 19.30'da başlayacaktır" ifadesine yer verdi.

Öte yandan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, "Merak ettim. Anadolu Ajansı 23 Haziran seçimlerinde nereden aldığı verileri açıklayacak? 31 Mart seçimlerinde hala söylemedi de" paylaşımında bulundu.

?18:36 - İMAMOĞLU, OY KULLANDIĞI SANDIKTA BİRİNCİ ÇIKTI

CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu, kesin olmayan sonuçlara göre, oy kullandığı sandıkta birinci sırada yer aldı.

AA'nın haberine göre, İmamoğlu'nun oy kullandığı Beylikdüzü'ndeki Haldun Taner İlkokulu'ndaki 1382 numaralı sandıkta sayım işlemi tamamlandı.

Buna göre, sandıktaki İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için verilen oylardan 242'sini İmamoğlu, 62'sini AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım aldı. Oyların 3'ü ise geçersiz sayıldı.

Aynı sandıkta 31 Mart'ta İmamoğlu 243, Yıldırım 60 oy almış, 4 oy da geçersiz sayılmıştı.

18:25 - ANKA'NIN VERİLERİNE GÖRE İLK SONUÇLAR

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde sandıkların kapanmasının ardından ilk sonuçlar gelmeye başladı. ANKA Ajansı'ndan gelen verilere göre durum şöyle:

?18:20 - CHP İSTANBUL İL BAŞKANLIĞI: HAZIRIZ, BAŞLIYORUZ

CHP İstanbul İl Başkanlığı Twitter hesabı üzerinden "Hazırız, başlıyoruz" notuyla, Ekrem İmamoğlu ile Canan Kaftancıoğlu'nun fotoğrafını paylaştı.

?18:15 - YILDIRIM: SANDIKLARI TERK ETMEYELİM

AK Parti'nin İBB Başkan adayı Binali Yıldırım Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Kıymetli müşahit kardeşlerim, görevinizi lâyıkıyla yapacağınızdan hiç şüphem yok. Son ana kadar oylarımıza sahip çıkalım, sandıkları terk etmeyelim. Sizlere güvenim tam! Hepinize teşekkür ediyorum" ifadesini kullandı.

?17:59 - CAN DÜNDAR: İMAMOĞLU YÜZDE 55'İN ÜSTÜNDE GÖRÜNÜYOR

Gazeteci Can Dündar, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ilk gelen sonuçlara göre CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu'nun oyunun yüzde 55'in üstünde göründüğünü aktardı.

?17:53 - CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN SEÇİM SONUÇLARINI VAHDETTİN KÖŞKÜ'NDE İZLEYECEK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kısıklı'daki konutundan çıkarak seçim sonuçlarını izleyeceği Vahdettin Köşkü'ne geçti.

17:47 - CHP İSTANBUL SEÇİM KOORDİNASYON MERKEZİ'NDE YOĞUN BASIN İLGİSİ

BBC Türkçe'den Neyran Elden'in aktardığına göre, CHP İstanbul Seçim Koordinasyon Merkezi'nde bina önünde ve içeride yoğun basın ilgisi dikkati çekiyor.

?17:40 - BAHÇELİ, SEÇİM SONUÇLARINI GENEL MERKEZDE TAKİP EDECEK

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) İstanbul için verdiği karar sonrasında yenilenen seçimde sandıkların kapanmasının ardından parti genel merkezine geçen MHP lideri Devlet Bahçeli, İstanbul seçim sonuçlarını Ankara Balgat’ta bulunan MHP Genel Merkezi'nde takip edecek.
Bahçli'nin seçim sonuçları açıklandıktan sonra açıklama yapması bekleniyor. 

17:35 - KILIÇDAROĞLU: HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK

İstanbul'daki çalışmalarını tamamlayarak dün gece Ankara'ya dönen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, seçim sonuçlarını takip etmek için parti genel merkezine geldi.

Kılıçdaroğlu, gazetecilerin soruları üzerine "Ne söyleyeyim arkadaşlar, sadece bir cümle kuracağım; 'Her şey çok güzel olacak.' Göreceksiniz, her şey gerçekten çok güzel olacak" dedi.

??17:20 - HER PARTİDEN MÜŞAHİT SAYISININ 1'E İNDİRİLMESİNE KARAR VERİLDİ

Dokuz8Haber'in aktardığına göre, İstanbul Kadıköy 1. İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı her partiden müşahit sayısının 1'e indirilmesine karar verdi.

?17:00 - 10 MİLYON 560 BİN 963 KİŞİ OY KULLANDI

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararına göre, 23 Haziran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Yenileme Seçimi'nde saat 08.00'de başlayan oy verme işlemi saat 17.00 itibarıyla sona erdi. Oyların sayımına başlandı.

Oy verme saati bittiği halde sandık başında oylarını vermek üzere bekleyen seçmenler, başkan tarafından sayıldıktan sonra sırayla oylarını kullanacak.

Sandık seçmen listesindeki bütün seçmenler oylarını kullanmış olsalar bile oy vermenin bitim saatinden önce sandıklar kesinlikle açılamayacak.

Görevliler, büyükşehir belediye seçimlerine ait oy pusulalarının sayım ve dökümünü yapacak.

Seçimde Millet İttifakı adayı Ekrem İmamoğlu, Cumhur İttifakı adayı Binali Yıldırım, Saadet Partisi adayı Necdet Gökçınar, Vatan Partisi adayı Mustafa İlker Yücel ve 17 bağımsız aday İBB başkanı olmak için yarıştı. 

İstanbul'un 39 ilçesinde 31 bin 342 sandıkta 10 milyon 560 bin 963 kişi oy kullandı.

YSK YAYIN YASAĞINI KALDIRANA KADAR SONUÇLAR VERİLEMEYECEK

Seçim yasaklarına göre, bugün saat 18.00'den sonra yapılacak yayınlarda, propaganda maksatlı ve oy vermenin tam bir serbestlikle yapılmasına tesir edebilecek mahiyette haber, yorum ve köşe yazısı yayınlanamayacak.

Saat, 18.00-21.00 arasında radyolarda ve her türlü yayın organlarında sadece YSK tarafından seçimle ilgili verilecek haber ve tebliğler yayımlanabilecek. Saat 21.00'den sonra bütün yayınlar serbest olacak.

YSK, Anayasa ve seçim yasalarının verdiği yetkiye dayanarak, yayın yasağını saat 21.00'den önce kaldırabilecek.

Üye OlÜye Girişi