İstanbul Sözleşmesi'ne İslamcı tepkiye AKP'li kadın vekiller de isyan etti

 

İstanbul Sözleşmesi’nin hedef alınmasına isyan eden AKP’li kadın vekiller ‘Sözleşmeyi eleştirenler istiyor ki kadın hiçbir varlık göstermesin, dövülsünler, sövülsünler’ sözleriyle tepkilerini dile getirdiler.

21.02.2020
Yazı Boyutu:  
AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Sözleşmesi’nin yeniden gözden geçirilmesi için çalışma yapılacağına ilişkin açıklaması, AKP içinde bu konuda erkek ve kadın vekiller arasında görüş ayrılığı yarattı. Daha önce bu konuda Erdoğan ile görüşerek sözleşmenin eleştirildiği gibi olmadığını belirten kadın vekiller, Cumhurbaşkanının yanlış bilgilendirildiğini dile getiriyor. Cumhuriyet’ten Emine Kaplan’ın haberine göre AKP’li bir kadın yönetici, “İstanbul Sözleşmesi’nde sıkıntı yok, sorun yasaların uygulamasından kaynaklanıyor. Sözleşmeyi eleştirenler istiyorlar ki kadın hiçbir varlık göstermesin, dövülsünler, sövülsünler” dediği öğrenildi.

İslamcı kesimlerin eşcinselliği teşvik ettiği, aile yapısını bozduğu, boşanmaları artırdığı gerekçesiyle eleştirdikleri İstanbul Sözleşmesi ve sözleşmeye dayalı olarak çıkarılan kadına şiddetin önlenmesine ilişkin 6284 sayılı yasa, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “İstanbul Sözleşmesi’ni yeniden gözden geçireceğiz” açıklamasının ardından tekrar tartışmaya açıldı. AKP içinde Türkiye’nin hiçbir çekince koymadan 2011 yılında imzaladığı, 2012 yılında TBMM’den geçen ve 2014 yılında yürürlüğe giren sözleşmeyle ilgili nasıl bir adım atılacağı merak edilirken; bazı AKP yöneticileri, sözleşmenin bazı maddelerine çekince eklenmesine ilişkin TBMM’ye bir teklif getirilebileceği, 6284 sayılı yasasının eleştiri konusu olan evden uzaklaştırma ve yalnızca beyana dayalı şiddet tespitiyle ilgili maddelerin değiştirilebileceğini dile getiriyor.

AKP’Lİ KADINLAR BİLE İSYAN ETTİ

AKP’deki kadın yöneticiler ve vekiller ise, sözleşmenin ve yasanın tartışmaya açılmasına tepki gösteriyor. Bu konuda erkek ve kadın vekiller arasında görüş ayrılığı yaşanıyor. Geçen yıl bir MKYK toplantısında, sözleşmeyle ilgili eleştirilerin gündeme gelmesi üzerine kadın üyelerin Erdoğan’a eleştirilerin haksız olduğunu dile getirdiği belirtildi.

Bir kadın yönetici, sözleşme ve 6284 sayılı yasayla ilgili organize bir kampanya yürütüldüğünü ve olumsuz bir algı oluşturulmaya çalışıldığına dikkat çekerek, “Sorun sözleşme ve yasadan değil uygulamadan, aile mahkemesi hakimlerinin yasayı yanlış yorumlamasından kaynaklanıyor. Adalet Bakanlığı’nın hakimleri eğitmesi gerekiyor” diye konuştu.

Bir gazetenin kamuoyu algısı yaratmak için haberler yaptığına, manşetler attığına dikkat çeken ayın yönetici, “Neymiş 3 milyon erkek, sözleşme ve yasadan dolayı evinden ayrıymış, mahkemeler uzaklaştırma kararı vermiş. Tamamıyla yalan, uyduruyorlar. Bu sene uzaklaştırma kararı verilenlerin sayısı sadece 69 bin” görüşünü dile getirdi. Sözleşmenin eşcinsel evliliğe olanak verdiği iddiasının da tümüyle yalan olduğuna dikkat çeken kadın yönetici, “Böyle bir şey yok. Ya sözleşmeyi okumamışlar ya da uyduruyorlar” diye konuştu.

Erdoğan'ın MYK toplantısında ayrıca İstanbul Sözleşmesi'ni gözden geçireceklerini belirterek, 'Doğum oranını yükseltecek çalışmalar yapmalıyız' dediği de aktarıldı.

AKP’Lİ KADIN YÖNETİCİ TEPKİ GÖSTERDİ: ERKEK VEKİLLERİMİZ ÖZEL BİR GAYRET İÇİNDE

Partideki erkek yönetici ve milletvekillerinin bu konuda özel bir gayret içinde olduğunu vurgulayan AKP’li kadın yönetici, “Kadın vekillerimizin bu konudaki kanaati belli. Daha önce de yine erkek yöneticiler bu konuya gündeme getirmiş ve Cumhurbaşkanı’yla görüşmemiz sonucunda bir anlayış birliğine varmıştık. Ancak görünen o ki dışarda yürütülen kampanyayla birlikte bazıları hariç erkek yönetici ve vekillerimiz de özel bir gayret içinde ve Cumhurbaşkanı’na yanlış bilgi veriyor” görüşünü ifade etti. AKP’li kadın yönetici ve vekiller, konuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmek istiyor.

‘KADIN ONLARA GÖRE DÖVÜLEBİLİR, SÖVÜLEBİLİR’

Bazı kadın vekiller de, sözleşme karşıtı kampanyayı yürütenlerin kadının hiçbir varlık göstermesini istemediğine dikkat çekerek, “Kadın onlara göre dövülebilir, sövülebilir. Evinde karına vurmazsan, şiddet uygulamazsan kapını kim çalabilir, polisin gelmesine gerek olur mu? Nafakada da benzer bir kampanya yürütülüyor. ‘Aman öldük bittik’ diye ortalığı birbirine katıyorlar. Nafakayla ilgili ortalamaya bakıldığı zaman 300-350 TL gibi bir rakam ortaya çıkıyor. Sırf bunu kadına vermemek için sanki ömür boyu ve yüksek miktarlarda nafaka ödeniyomuş gibi bir algı yaratıyorlar” görüşünü dile getirdi.

AKİT’İN KADIN KARŞITI PROPAGANDASI

Hükümet yandaşı ve cinsiyetçi haberleriyle sık sık gündeme gelen Akit gazetesi çok uzun bir süredir İstanbul Sözleşmesi, kadın hakları, çocuk evlilikleri ve istismara karşı verilen cezalar, kadının nafaka ve boşanma hakkına yönelik manşetten verdiği haberlerle karşı bir propaganda yürütüyor. Kadın hakları için mücadelenin Türk aile toplum yapısına uygun olmadığını, nafakanın erkeklere zarar verdiğini savunuyor.  (artıgerçek)


Üye OlÜye Girişi