İstanbul sözleşmesi'nin feshi erkekleri cesaretlendirdi

 

İstanbul Sözleşmesi’nin Cumhurbaşkanlığı Kararı’yla feshedilmesine karşı kadınların tepkisi dün de sürdü. Kadınlar, “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz” derken Kayseri’de hakkında uzaklaştırma kararı olan Ali A. evli olduğu F.A.’yı darp etti.

5.04.2021
Yazı Boyutu:  
 İddiaya göre Iraklı F.A’yı şiddete maruz bıraktığı için hakkında 2 ay önce uzaklaştırma kararı verilen Ali A., dün sabah saatlerinde kadının evine gitti. Genç kadın konuşmak istemediğini söyledi. Ali A., F.A.’yı darp etti. Polis saldırgan erkeği gözaltına aldı.Kayıtlara şüpheli olarak geçen Bahriye Buket İlhan’ın ölümüyle ilgili ise 3 kişi tutuklanarak cezaevine gönderildi.

PSAKD  KADIN KOMİSYONU: KARARDAN DÖNÜN

Öte yandan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Diyarbakır Şubesi üyesi kadınlar dernek binasında basın açıklaması yaptı. PSAKD Kadın Komisyonu üyesi Sergül Akcan Pilatin yaptığı konuşmada, fesih kararının hukuksuz olduğunu söyledi.

Siyasi iktidarın söylemleriyle kadına yönelik şiddeti açık hale getirdiğine dikkat çeken Pilatin, “Kadınlara dönük şiddetin, siyasal iktidar ve iktidarın etrafında kümelenen çağdışı gerici odaklar ve tarikatlar tarafından desteklendiği açık bir gerçektir. Siyasal iktidarın ve yandaşlarının kadın düşmanı söylemleri bu gerçeği daha da açık kılmaktadır. Yargı kadına dönük şiddet karşısında yasaları tam olarak uygulamamakta ısrar ekmektedir. Yargı ayrıca kadın katillerine çeşitli uyduruk bahanelerle büyük ceza indirimleri uygulamaktadır. Defalarca tehdit edildiklerinden dolayı korunma talep eden birçok kadın yasalarda tanımlı tedbirlerin alınmaması nedeniyle göz göre göre katledilmişlerdir” dedi. İstanbul Sözleşmesi’nin kadınların güvencesi olduğunu, kaldırılması halinde yaşamlarının tehdide daha açık hale geleceğini vurgulayan Pilatin, iktidara yanlıştan dönme çağrısı yaptı. (birgün)

Üye OlÜye Girişi