İstanbul Valisi'nden  Onur Yürüyüşü'ne tepki açıklaması

 

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, izinsiz 2015 yılından beri izin verilmeyen LGBTİ+ Onur Yürüyüşü'ne polis müdahalesini haklı buldu, müdahale sırısında plastik mermi kullanılmadığınığ iddia etti.

1.07.2019
Yazı Boyutu:  
İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası Komitesi, Onur Yürüyüşü'ne izin verilmemesi üzerine İstiklal Caddesi Mis Sokak'ta toplanıp basın açıklaması yaptı. Polis, basın açıklamasından sonra toplanan kalabalığa dağılmaları için göz yaşartıcı gazla müdahale etti. Müdahale sırasında plastik mermi kullanıldığı iddialarını ise  İstanbul Valiliği yalanladı.

Komite, Onur Yürüyüşü etkinliklerini bu sene Bakırköy Miting Alanı'nda gerçekleştirme talebinde bulunmuş. Bu talep de İstanbul Valiliği tarafından reddedilmişti. İstanbul'da LGBTİ+ Onur Haftası Komites'nin Onur Yürüyüşü 2015 yılından beri yasaklanıyor.Onur Yürüyüşü'ne polis müdahalesiyle ilgili Komitenin basın açıklamasıında özetle şu ifadelere yer verildi:

"Halkın huzur ve güvenliği, genel ahlak, genel sağlık gibi birbiriyle alakası olmayan kopyala yapıştır gerekçelerle yürüyüşümüzü yasaklayanlar devleti yönetemeyeceklerini bir kez daha göstermiştir. Halkın huzurunu tehdit eden yıllarca barışçıl şekilde gerçekleştirilen Onur Yürüyüşleri değil, 5 senedir onur yürüyüşlerinde halka saldıran kolluk güçleridir.

"LGBTİ+'ların taleplerine kulaklarını tıkayarak, bizleri 'yolunu kaybetmiş, tereddütlü' bir grup gibi göstermeye çalışanlara inatla tekrar söylüyoruz: Bizler mücadelemizde kararlıyız ve ne istediğimizi çok iyi biliyoruz. Anayasa'da cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği tanınmalıdır. LGBTİ+ cinayetleri cezasız kalmamalı, failler iyi hal indirimi almamalıdır.

"Eğitim, sağlık, barınma gibi en temel haklara erişimi engellenen LGBTİ+'ların hakları yasal güvenceye alınmalıdır. Taleplerimiz ne toplumun huzurunu bozan ne de güvenliği tehdit eden talepler değillerdir.

"Taleplerimiz eşit yurttaşlık hakkımıza erişmek için bir sosyal hukuk devletinde olması gerekenlerdir."

Grup daha sonra Mis Sokak'tan ayrılanlara "Taksim'de her sokağa dağılıyoruz. Sokaklarda dans etmeye ve eğlenmeye devam ediyoruz" çağrısı yaptı.

Kalabalık "Neredesin aşkım, buradayım aşkım" sloganları atıp düdük ve ıslıklarla ara sokaklarda yürümeye devam etti.

Polis, basın açıklamasından sonra toplanan kalabalığa dağılmaları için göz yaşartıcı gazi ile müdahale etti.

Göstericiler, polis müdahalesinden sonra da İstiklal Caddesi'nin ara sokaklarında ve Beyoğlu'nun farklı yerlerinde bir araya geldiler.

27. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası Komitesi, müdahaleler sırasında en az altı kişinin gözaltına alındığını bildirdi.

VALİLİKTEN PLASTİK MERMİ AÇIKLAMASI

Taksim’deki LGBTİ yürüyüşünde polisin plastik mermi kullandığı iddiasıyla ilgili valilikten açıklama geldi.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı;

Bazı basın yayın organları ve sosyal medya paylaşımlarında; ilimizde izinsiz yürüyüş yapmak isteyen LGBT grubuna İstiklal Caddesi'nde yaptıkları basın açıklaması sonrasında “polisin plastik mermi kullanarak müdahale ettiği” yönünde asılsız haber ve yorumlar yapıldığı görülmüştür.

İzinsiz gösteri ve yürüyüş yapmak isteyen gruba yapılan uyarıların sonuçsuz kalması üzerine zorunlu olarak polis ekiplerimizce müdahalede bulunulmuştur.

Ancak, müdahale esnasında plastik mermi kullanıldığı iddiaları kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır.

Kamuoyunu yanlış yönlendiren haber ve yorumlar ile sosyal medya yoluyla provakatif paylaşımlarda bulunanlar hakkında gerekli yasal işlemler yapılacaktır. (BBC Türkçe)


Üye OlÜye Girişi