İstanbul'da 5.8 büyüklüğünde deprem: 8 hafif yaralı

 

İstanbul'da 5.8 büyüklüğündeki deprem çevre illerde de hissedildi. İki caminin minaresi yıkıldı, bazı konutlar hasar gördü.

26.09.2019
Yazı Boyutu:  
Kandilli Rasathanesi'nin verilerine göre,  bugün yine Silivri açıklarında 5.7 şiddetinde deprem meydana geldi. AFAD ise depdemin büyüklüğünü 5.8 olarak açıkladı. Deprem saat 13.59'da Marmara Denizi'nin Silivri açıklarında 7 kilometre derinlikte meydana geldi. Sarsıntı; 5-6 saniye kadar sürdü.  

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığına göre, deprem bazı konutlarda hafif hasara yol açarken 8 yurttaşta yaralandı. Yaralaların hastanelerde ayakta tedavi gördükleri belirtildi. Erdoğan ayrıca, 5.8'lik deprem sonrası 28 artçı deprem tespit edildiğini de kaydetti.

Yer bilimcileri 5.8 şiddetindeki depremin yer kabuğunu kırdığını. fay hattını da kırabileceğine dikkati çekti. Depremden kötü yapıların etkilendiği belirtiliyor.

Jeologlara göre, 5.8 büyüklüğündeki deprem sonrası 4 ve üzeri büyüklükte artçı sarsıntılar yaşanabilecek. Uzmanlar, artçıların tehlikeli olmamakla beraber İstanbulluların bir süre kapalı mekanları terk etmelerini istedi.Kocaelinde de hissedilen Silivri açıklarındaki deprem nedeniyle  bazı okul ve hastaneler ise boşaltıldı. Kocaeli Valiliğin okulların yarım gün tatil edildiğini açıkladı.

Bursa Valiliği'de okulların bir gün tatil edildiğini bildirdi.

Eskişehir Büyükşehir belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen de depremin kentte hissedildiğini belirterek geçmiş olsun dileklerinde bulundu.İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, hasar tespit çalışmalarının sürdüğünü belirtirken, ilk belirlemelere göre Avcılar ve Sarıye'de iki caminin minarenin yıkıldığını söyledi. İmamoğlu, Belediyede Deprem Koordinasyon Merkezi oluşturulduğu bilgisini de verirken AFAD, Sulkangazi ve Eyüp'te iki binasının hasar gürdüğünü kaydetti.

Avcılar'da Merkez camiinin minaresi yıkıldı.

Camiinin iki minaresinden birinin yıkılmasıyla ilgili görültüler Twitter'da paylaşıldı

İstanbul Valiliği, vatandaşlara hasar bildirimi yapmaları yönünde çağrıda bulunurken, saat 14.41'den itibaren marmara denizinde  4.1 ve 4.4 büyüklüklerinde dört ayrı artçı depremler meydana geldi. 

İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASINDAN AÇIKLAMA

İnşaat mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı  Nusret Turan, 30 yıldan beri İstanbul'da olabilecek şiddetli depremlere dikkat çekildiğini ancak yeterli önlemler alınmadığı gibi, deprem sonrası haylkın can güvenlikleri açısından İstahnbul'da toplanma alanlarının bile belirlenmemiş olmasını büyük bir eksiklik olarak gördüklerini söyledi.Deprem toplanma alanları konusun ise sosyal medyada yapılan paylaşımlarda alay konusu olurken bazı aktivistler ise İstanbul haritası üzerinden toplanacak alanları paylaştı. 
(Kazete haber merkezi/ Ajanslar)
Üye OlÜye Girişi