İstanbul'da küçük çocuğu olan annelere ücretsiz ulaşım hakkı

 

İBB Başkanı İmamoğlu seçim kampanyasında verdiği 0-4 yaş arası çocuğu olanlara ücretsiz toplu taşıma sözünü yerine getirdi.

18.07.2020
Yazı Boyutu:  
İstanbul'da ikamet eden ve 0-4 yaş arası çocuğu olan annelere ücretsiz ulaşım kartı verilmesi teklifi İBB Meclisi'nde oy birliği ile kabul edildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi'nin Temmuz ayının 4'üncü birleşimi, pandemi kuralları çerçevesinde Yenikapı'da bulunan Avrasya Gösteri Merkezi'nde gerçekleştirildi.

İstanbul'da annelerin sosyal hayata katılımı ve ulaşım anlamında hareketliliğini artırmak, toplu ulaşımı teşvik etmek, özel araç kullanımını azaltmak ve buna bağlı otomobil kullanımından kaynaklı karbon salınımı azaltmak ve aile ekonomisine katkıda bulunmak amacıyla İstanbul'da ikamet eden ve 0-4 yaş arası çocuğu olan annelere ücretsiz ulaşım kartı verilmesi teklifi, İBB Meclisi'nde görüşüldü. Görüşmeler sonucunda teklif, oy birliği ile kabul edildi. 0-4 yaş arası çocuğu olan annelerin toplu taşımayı ücretsiz kullanması nedeniyle oluşacak kayıpların belediye bütçesinden karşılanması Sayıştay kanununda belirtilen usulün belediye yönetimi tarafından izlenmesi kaydıyla uygun bulundu.

ERMENİSTAN KINANDI

İBB Meclisi'nin Temmuz ayının 4'üncü birleşimi öncesine, mecliste bulunan 4 parti ortak bir bildiriyle Ermenistan ile Azerbaycan arasında arasında yaiaian sihalı çatışmalardan dolayı Ermenistan kınadı.

KEMERBURGAZ KENT ORMANININ İSMİ DEĞİŞTİ

Mecliste Kemerburgaz Kent Ormanı isminin "15 Temmuz Kent Ormanı" olarak değiştirilmesi teklifi de görüşüldü.

 Eyüpsultan ilçesinde bulunan Kemerburgaz Kent Ormanı'nın adı oy birliği ile "15 Temmuz Kent Ormanı" olarak değiştirildi. Ayrıca Hacıosman'da bulunan Kent Ormanı'nın adı ise oy çokluğu ile "Hacıosman Atatürk Kent Ormanı" oldu

SAĞLIK ÇALIŞANLARININ ÜCRETSİZ ULAŞIM SÜRESİ UZATILDI

Sağlık hizmeti veren kamu ve özel sektöre ait tüm kuruluşlarda çalışan personelin, çağrılara süratle icabet etmelerini kolaylaştırmak amacıyla şehir içi ulaşım araçlarını ücretsiz kullanmaları da kararlaştırılmıştı. İBB Meclisi'nde bugün oy birliği ile alınan kararda, sağlık çalışanlarının toplu ulaşım araçlarını ve İSPARK otoparklarını ücretsiz kullanma süresi 31 Ağustos'a kadar uzatıldı. (İBB/Basın)

Üye OlÜye Girişi