İstanbul'da sayımlarda çok fazla değişen birşey yok

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, İstanbul'daki yeniden sayımlarda son durumu açıkladı. YSK Baykanı GÜven de sürecin devam ettiğini söyledi.

04.04.2019
Yazı Boyutu:  
CHP Sözcüsü Öztrak,'Bu sabah itibariyle 18 ilçede ilçe seçim kurulları talepleri reddetmişti. 21 ilçede sayım kararı çıkmış. 5'inde tam sayım, geri kalanlarında geçersiz oylar sayılacak. 3 ilçede bitti. Sonuçta çok fazla değişen bir şey yok' diye konuştu.FOX TV’de İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat’in konuğu olan Faik Öztrak, 3 ilçede sayımın bittiğini fazla bir değişiklik olmadığını söyledi.

‘HERKES İTİRAZ EDEBİLİR AMA ELİNDE DELİL OLMASI LAZIM’

Öztrak, ‘Herkes itiraz edebilir ama elinde delil olması lazım. İtiraz edilmesi için sandık başındaki görevlilerin şerh koydurmuş olması lazım. Sıkıntı burada. İtiraz haktır. Ama bu hakkı suistimal edilmemesi için hukuki olması lazım. Bu sabah itibariyle 18 ilçede ilçe seçim kurulları talepleri reddetmişti. 21 ilçede sayım kararı çıkmış. 5’inde tam sayım, geri kalanlarında geçersiz oylar sayılacak. 3 ilçede bitti. Sonuçta çok fazla değişiklik yok’ diye konuştu.

Bugün hakim karşısına çıkan yazarımız Çiğdem Toker’le ilgili konuşan Öztrak, ‘Sadece namuslu gazeteci değil, aynı anda kamu adına icraatları denetleyen en etkili gazetecilerden birisidir’ dedi.

 İSTANBUL’DA SON DURUM

Öte yandan eski CHP milletvekili Barış Yarkadaş, bu sabah, yeniden sayılan oylara ilişkin son bilgileri paylaştı.
Buna göre CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu, 20 bin 39 oyla önde.

İstanbul genelinde son durum:

Ekrem İmamoğlu 4,171,390

Binali Yıldırım 4,151,351

Arada, CHP'li Ekrem İmamoğlu lehine 20,039 fark var.

Tüm sandıklarda yapılacak olan bir sayım bile sonucu değiştirmez.


PROVOKASYON UYARISI

CHP İstanbul İl Başkanlığı ise yerel provokasyon uyarısı yaptı. Twitter hesabından bir sosyal medya paylaşımını örnek gösteren İl Başkanlığı, şu açıklamayı yaptı: “Bugün sosyal medyada partimize yönelik yapılan bu akıl dışı paylaşımların tümü yalan ve mesnetsizdir. Halkı kin ve düşmanlığa tahrik eden bu tür paylaşımların kaynağını bulmak yetkili makamların görevidir. CHP olarak bu komplocular hakkında suç duyurusunda bulunacağız.”

YSK BAŞKANI GÜVEN. SÜREÇ DEVAM EDİYOR

Ayrıca Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven de kısa bir açıklama yaparak “Süreç devam ediyor, olağanüstü bir durum olursa açıklama yaparım” diye konuştu.

Üye OlÜye Girişi