İstanbullulara rağmen Kanal Projesi CED raporu onaylandı

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "mutlaka yapacağız" dediği Kanal İstanbul prajesine ilişkin ÇED raporu, onbinlerce İstanbullu'nun itirazına rağmen Çevre ve Şehincilik Bakanlığı'nca onaylandı.

17.01.2020
Yazı Boyutu:  
Kanal İstanbul projesine ilişkin hazırlanan Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporuna son şekli verilerek 23 Aralık 2019 günü Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından askıya çıkarılmıştı. 10 gün boyunca askıda kalan ÇED raporuna binlerce İstanbullu itiraz dilekçesi vererek itiraz etmişti. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "ÇED Raporu'nu bugün itibariyle onayladık" dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ÇED raporunun İnceleme Değerlendirme Komisyonu tarafından değerlendirildiğini, komisyon çalışmaları ve halkın görüşleri dikkate alınarak 17 Ocak 2020 itibari ile “Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu” kararı verdiğini duyurdu.

YATIRIM MALİYETİ 75 MİLYAR LİRA

Kanal İstanbul’un nihai ÇED raporunda projenin yatırım maliyeti yine 75 milyar TL olarak açıklandı. 

Rapora göre yaklaşık 45 km uzunluğunda, 20.5 metre derinliğinde ve en dar yerinde 275 metre genişlikte olan Küçükçekmece Gölü – Sazlıdere Barajı – Terkos Gölü doğusunu takip eden güzergahın inşaat çalışmalarının 7 yıl içerisinde tamamlanması ve gerekli bakımların yapılması kaydıyla en az 100 yıl hizmet etmesi öngörülüyor. (Ajanslar)

Üye OlÜye Girişi