İsveç, Assange hakkındaki tecavüz soruşturmasını tekrar açtı

 

İsveç, İngiltere'de tutuklu bulunan WikiLeaks kurucusu Julian Assange hakkındaki cinsel saldırı dosyasını yeniden açtığını duyurdu.

13.05.2019
Yazı Boyutu:  
İsveç, Ekvador'un Britanya Büyükelçiliği'nde tutuklanan Wikileaks kurucusu Julian Assange'ın tecavüz ve cinsel taciz dosyasını tekrar açtı. İngiliz vekiller yargılama konusunda önceliğin İsveç'e tanınmasını talep etmişlerdi

Başsavcı yardımcısı Eva-Marie Persson, "Bugün soruşturmayı yeniden açmaya karar verdim... Şüpheli Bay Assange'ın tecavüz suçunu işlediğine dair hâlâ muhtemel bir sebep var" dedi. Persson, Assange'ın  ifadesinin alınmasını gerektiğini savundu.

Savcılar, Assange'ın İngiltere'deki hapis cezasını tamamlamasının ardından İsveç'e iadesini istiyor. Ancak Eva-Marie Persson, Assange'ın İsveç'e iade edilmesi halinde bile İngiltere'nin rızası olmadan üçüncü bir ülkeye gönderilemeyeceğini söyledi.

Assange'ın avukatı ise, müvekkilinin soruşturma konusunda yardımcı olacağını ancak ABD'ye iade edilmekten endişe duyduğunu belirtti.

WIKILEAKS: İSVEÇ SİYASİ BASKI ALTINDA

Gelişme üzerine açıklama yapan WikiLeaks Genel Yayın Yönetmeni Kristinn Hrafnsson, "Julian Assange'ın 11 Nisan'da gözaltına alınmasından beri dosyayı yeniden açması için İsveç üzerinde kayda değer bir siyasi baskı var. Zaten bu dava üzerinde her zaman bir siyasi baskı oldu" dedi.

ZAMANAŞIMI GEREKÇESİYLE DÜŞÜRÜLMÜŞTÜ

Assange'ın İsveç'in başkenti Stockholm’de iki kadına tecavüz ettiği gerekçesiyle açılan davalar 2015 ve 2017 yıllarında zamanaşımı nedeniyle düşürülmüştü. Assange bu davalar nedeniyle İsveç’te yargılanmamak için 2012’de Ekvador Büyükelçiliği’ne sığınmıştı. Ancak Assange geçen ay, İsveç'in iade talebi sürecinde kefaletle bırakılma şartlarını ihlal ettiği ve yargı sürecinden kaçtığı gerekçesiyle tutuklanmıştı

İsveç’te savcılık, tecavüz mağdurlarından birinin avukatının son gelişmeler doğrultusundaki talebi üzerine Assange dosyasını yeniden incelemeye aldıklarını duyurmuştu.

Assange'ın tecavüz davası gerekçe gösterilerek WikiLeaks süreci nedeniyle ABD'ye gönderilebileceği endişesi dile getiriliyor. (Sputnik)Üye OlÜye Girişi