İsveç'in başkentinde kamyonlu saldırı: 4 ölü 15 yaralı

 

İsveç polisi, başkenti Stockholm'ün merkezinde bir kamyonla düzenlenen saldırıda 4 kişinin öldüğünü, 15 kişinin de yaralandığını açıkladı.

7.04.2017
Yazı Boyutu:  
Emniyet Müdürlüğü, saldırının ardından bir kişinin gözaltına alındığını da duyurdu.

İsveç Emniyeti'nin kamuoyuyla paylaştığı bir fotoğrafta görülen kişinin de saldırıyla bağlantılı olabileceği ifade edildi. Polis açıklamasında, 'Fotoğraftaki kişinin ifadesine başvurmak istiyoruz' dendi.nın fotoğrafını medyaya dağıttı.İsveç Başbakanı Stefan Lofven, olayın bir 'terör saldırısı' olduğunu resmen açıkladı. Terör alarmı verilen ülkede parlamento kapatıldı. İsveç polisi, Stockholm'deki merkez tren istasyonunun tahliyesi için emir verdi ve şehrin en büyük alışveriş merkezlerinden 'Mall of Stockholm'ü boşalttı. Başkentte ağır silahlı polisler dikkat çekiyor.

Saldırıyı henüz üstlenen yok ancak terör örgütü IŞİD, en büyük şüpheli. IŞİD, son bir yıl içinde Fransa Nice, Almanya Berlin ve İngiltere Londra'da benzer saldırılar düzenledi. Nice ve Berlin'de kamyon, Londra'da bir cipin kullanıldığı saldırılarda 100'den fazla insan yaşamını yitirdi.

Saldırıdan saniyeler sonra çekilen bir videoda, silah sesleri net şekilde duyuluyor. Panik halinde kaçışan insanların attıkları çığlıklar da yine videoda yer alıyor. Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafta ise, büyük panik yaşandığı göze çarpıyor. Kamyonun çarptığı dükkandan alevler yükseliyor. Reuters haber ajansının dünyaya servis ettiği karelerde ise, olay yerine koşan polislerin gaz maskesi taktığı görülüyor.

 İsveç Başbakanı Stefan Lofven, yaşananların bir 'terör saldırısı' olduğunu resmen açıkladı. Başbakan Lofven, bir kişinin gözaltına alındığı bilgisini verdi. İsveç polisi, saldırganın fotoğrafını medyaya dağıttı.

Terör alarmı verilen ülkede, Başkent Stockholm'de olağanüstü hal ilan edildi. Polis helikopterleri Stockholm üstünde uçuyor, radyodan anons yapan polis halktan sokağa çıkmamasını istedi. Stockholm'deki metro seferleri iptal edildi ve istasyonlar kapatıldı. İsveç polisi, Stockholm'deki merkez tren istasyonunun tahliyesi için emir verdi. Stockholm'ün en büyük alışveriş merkezlerinden 'Mall of Stockholm' de, polis tarafından boşaltıldı.

Yerel medya, kamyonla terör estiren saldırganların ateş açtığını bildiriyor. Görgü tanıkları, maskeli üç saldırganın kamyondan atlayarak ateş açtığını söyledi.


İlk anlarda büyük panik

Saldırının ardından çok sayıda polis olay yerine koştu, kordona alınan bölgedeki siviller tahliye edildi.

Saldırıdan saniyeler sonra çekilen bir videoda, silah sesleri net şekilde duyuluyor. Panik halinde kaçışan insanların attıkları çığlıklar da yine videoda yer alıyor.

Saldırıdan hemen sonra çekilen ve sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafta, büyük panik yaşandığı göze çarpıyor. Kamyonun çarptığı dükkandan alevler yükseliyor.

Reuters haber ajansının dünyaya servis ettiği bir karede, olay yerine gelen polislerin gaz maskesi taktığı görülüyor.Kamyon bugün çalınmış

Bira üreticisi Spendrups firması, saldırıda kullanılan aracın kendilerine ait olduğunu ve bugün çalındığını açıkladı.

Yerel medyaya konuşan bir görgü tanığı, "Bir ayakkabı dükkânında oturuyorduk, birden insanların çığlık atmaya başladığını duyduk. Dükkândan dışarı baktım ve büyük bir kamyon gördüm" dedi.

Başka bir bölgede silah sesleri

BBC Güvenlik Muhabiri Frank Gardner, güvenlik kaynaklarına dayandırdığı haberinde, Stockholm'ün başka bir bölgesinde silah sesleri duyulduğunu aktardı.IŞİD'in tarzı

Saldırıyı henüz üstlenen yok ancak terör örgütü IŞİD, en büyük şüpheli. IŞİD, son bir yıl içinde Fransa Nice, Almanya Berlin ve İngiltere Londra'da benzer saldırılar düzenledi. Nice ve Berlin'de kamyon, Londra'da bir cipin kullanıldığı saldırılarda 100'den fazla insan yaşamını yitirdi.

AB'den başsağlığı mesajı

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker saldırının ardından bir başsağlığı açıklaması yaptı. "Düşüncelerimiz İsveç halkıyla" diyen Juncker, yakınını kaybedenlere başsağlığı dileğinde bulundu ve ilkyardım ekiplerine teşekkür etti.

Son saldırı yedi yıl önce

Ülkedeki son terör saldırısı 2010'da meydana gelmişti. Stocholm'ün merkezinde patlayan çifte bomba, saldırganın ölümüne yol açmıştı. Saldırılarda iki kişi de yaralanmıştı.
(Milliyet)


Üye OlÜye Girişi