İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Çokal 'değersizleştirildim' diyerek istifa etti

 

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Tuba Vural Çokal, Muratpaşa ve Kepez ilçe başkanlarının görevden alınmasının ardından istifa etti.

13.02.2020
Yazı Boyutu:  
İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Tuba Vural Çokal, gece yarısı yaptığı açıklama ile partisinden istifa etti. Göz doktoru Tuba Vural Çokal, yol arkadaşları ve kendisinin uzun zamandır değersizleştirilmeye maruz kaldığını, Antalya'nın iki büyük ilçe başkanın görevden alınmasının da bu durumun bir sonucu olduğunu söyledi.İstifasını sosyal medya hesabı üzerinden İYİ Parti'den istifasını duyuran TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği ve Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyesi Çokal, yol arkadaşları ve kendisinin uzun zamandır değersizleştirilmeye maruz kaldığını, Antalya'da kongre sürecine gidilirken iki büyük ilçe başkanın görevden alınmasının da bu durumun bir sonucu olduğu gibi demokrasi vurgusu yapan bir partinin kendi kongre sürecinde adil ve eşit bir ortamı sağlayamadığının da bir göstergesi olduğunu belirtti.

Çokal, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"İYİ Parti STK’larla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı, GİK üyeliği görevlerimden, Kurucu İlçe Başkanı olarak göreve başladığım İYİ Parti üyeliğimden istifa ediyorum. Bir siyasi parti için, millete güven vermenin ve iktidar hedefine doğru ilerlemenin öncelikli yolu, dile getirdiği genel ilkelerin uygulamadaki uygunluğunun görünürlüğüdür.

'Kişisel hesaplar ve egolar ilkelerin önünde bir engel olarak duruyor'

Ben İYİ Parti'de bu görünürlüğün sağlanacağına, Türkiye’de yitip giden değerlerin bu parti ile aşılacağına ve ülkemiz için daha iyi bir gelecek olacağına inanarak bu yola çıkmıştım. Ancak bu süreçte gördüm ki, kişisel hesaplar ve egolar bu ilkelerin önünde bir engel olarak duruyor ve en yetkili makamlar dahi bu ilkelerin önündeki engelleri yönetemiyor. Ben İYİ Parti'nin bütün gönüllülerinin, emek verenlerinin değerli olduğuna inandım. Eğer emekler kişisel hırs ve egolara ezdirilir, değersizleştirilmeye çalışılırsa ve bu durum siyasi bir partide alışkanlık haline geldiyse ne yazık ki ülkeye ümit olamaz.

Yol arkadaşlarım ve şahsım da uzun zamandır değersizleştirmeye ve tacizlere maruz kalmaktadır. Antalya’da kongre sürecine gidilirken, Antalya’nın iki büyük ilçe başkanının görevden alınması da bu durumun bir sonucu olduğu gibi, demokrasi vurgusu yapan bir partinin kendi kongre sürecinde adil ve eşit bir ortamı sağlayamadığının da bir göstergesidir. Hal böyle iken, yol arkadaşlarımın, dava arkadaşlarımın birçoğu görevden alınırken, değersizleştirilirken, benim bu görevi sürdürmem siyasi rüşvet görüntüsü vermektedir.

'Bağban olarak çekiliyor, dağdan gelenlerin önünü açıyoruz'

Antalya il başkanlığı en çalışkan ilçelerden ikisine yönelik uzun süreli bir itibarsızlaştırma ve tezvirat kampanyası yürütürken şahsımızı da hedef almıştır. Ekip arkadaşlarımız her türlü iftira karşısında sessizce ya istifa etmiş ya da hakaretleri görmezden gelmiştir. Ancak buna rağmen daimi surette hedef alınmışlardır. Türk milliyetçiliğini daha etkin kılmak ve Türklerin iktidar yürüyüşüne Meral Akşener’in önderliğinde ulaşmak adına çıktığımız bu yol beklentileri karşılayamamıştır. En önemlisi şahsımı Antalya seçmeni seçmiştir. Antalya dışından zorlama bir siyasetin Antalya’ya dayatıldığı bu siyasal durumun adı üzüm yemek değil bağcı dövmektir. Bağban olarak çekiliyor, dağdan gelenlerin önünü açıyoruz."  (kazete haber merkezi)

Tuba Vural Çokal'ın twiti şöyle:

ve adlı kullanıcılara yanıt olarak
"Beni Meral Akşener ve İYİ Parti milletvekili yaptı" diyerek, milletvekilliğinden istifa edebiliyor musunuz ? Edemiyorsunuz değil mi ? O zaman hesaplar, sadece açıklamada yazdıklarınız gibi olduğuna inandırıcılığınız da olmuyor.
4
3
47
1 yanıt daha
ve adlı kullanıcılara yanıt olarak
Levent Bey aranızdaki tartışmadan bağımsız olarak tutumunuzu yanlış buluyorum. Bir teşkilat lideri sayesinde göreve geliyorsa lider de teşkilatı sayesinde lider oluyordur. Kimse kimseye lütufta bulunmuyor. AKPlileşmeyin.
1
12
"Bugün için" dedim. İyi Parti henüz seçimli kongre yapmadı. Olanlar sadece "seçimliymiş" gibi olanlardı. Daha ilk seçimli kongre sürecinde bırakıp kaçılmaz. Siyaset sabır işidir. 3 ayda vekil olanlar bunu anlayamaz.
1
12
2 yanıt daha
ve adlı kullanıcılara yanıt olarak
Ben emeğini, zamanını vermiş bir üyeyim. Yapılan haksızlıkları görmezlikten gelemeyiz. Bende istifa ettim.Mhp deki biat düzenini getirmeye çalışanlar geri dönsün. Orada kurulu düzenleri var nasıl olsa.
1


Üye OlÜye Girişi