İyi Parti'de yeni İl başkanını protesto: 27 ilçe başkanı istifa etti

 

İYİ Parti İzmir İl Başkanlığı'na Hüsmen Kırkpınar'ın atanmasını demokratik bulmayan 17 ilçe başkanı, görevinden istifa etti. İl Gençlik Kolları Başkanı Doğukan Demirel ve yönetim kurulu ile 20 ilçe gençlik kolları başkanının da görevinden istifa ettiği duyuruldu.

18.10.2018
Yazı Boyutu:  
İzmir’de, yönetim kuruluyla birlikte istifa eden İYİ Parti İzmir İl eski Başkanı Koray Ükünç’ün yerine il başkanlığı görevine Hüsmen Kırkpınar atandı.
İYİ Parti Genel Merkezi yaklaşık 2 aydır teşkilatın nabzını yokladıktan sonra İzmir İl Başkanlığı konusunda son kararını verdi. Geçtiğimiz günlerde parti genel merkezine çağırılan Hüsmen Kırkpınar ile Cengiz Üretmen’le görüşen parti yetkilileri, yapılan görüşmelerin ardından İYİ Parti İzmir İl Başkanlığı’na Kırkpınar’ı atadı. 

Bilindiği gibi  genel merkezin istifa çağrısı üzerine Eski İl Başkanı Koray Ükünç yönetim kurulu üyeleriyle birlikte geçen Eylül ayında istifasını vermişti.

İYİ Parti İzmir İl Başkanlığı'na Hüsmen Kırkpınar'ın atanmas ı ise ilçe örgtülerinde tepkiyle karşılandı.  17 ilçe başkanı  ile  aralarında İzmir İl Gençlik Kolları Başkanı ve 20 ilçenin gençlik kolları başkan ve üyeleri topluca istifa etti. 

İl Gençlik Kolları Başkanı Doğukan Demirel ve yönetim kurulu ile 20 ilçe gençlik kolları başkanının da görevinden istifa ettiği duyuruldu. Öte yandan İYİ Parti genel merkezinin tavsiye kararına uyan 10 ilçe başkanı da görevinden ayrıldığı öğrenildi. Böylece toplam istifa sayısı 27'ye ulaştı.

İSTİFA EDEN İLÇE ÖRGÜTLERİ

Kırkpınar’ın atanmasına tepki amacıyla Gaziemir İlçe Başkanı Leman Emin, Foça İlçe Başkanı Muzaffer Tınaztepe, Buca İlçe Başkanı Fikret Aktaş, Seferihisar İlçe Başkanı Kürşat Cebeci, Karaburun İlçe Başkanı Şerif Arslankan, Kınık İlçe Başkanı Hasan Kavak, Dikili İlçe Başkanı Altan Aktuğ, Çiğli İlçe Başkanı Özgür Doğan, Aliağa İlçe Başkanı Yücel Karaşan, Beydağ İlçe Başkanı Muhsin Pulcu, Kemalpaşa İlçe Başkanı Hüsnü Teoman, Torbalı İlçe Başkanı Hasan Akbıyık, Narlıdere İlçe Başkan Vekili Kerim Kaşka, Bayraklı İlçe Başkanı Murat Karacan, Karşıyaka İlçe Başkanı Mehmet Yıldırım, Bornova İlçe Bakanı Galip Çukurlu ve Bergama İlçe Başkanı Nuri Çiftçi görevlerinden istifa etti.

Görevini bırakan partililer, yaptıkları ortak yazılı açıklamada, şunları kaydetti: 

"Genel Başkanımız Meral Akşener’in önderliğinde  kurulan  İYİ  Partimiz Türkiye’mize umut  olmuş,  koyduğu hedef ve ilkeleri ile bir güneş gibi doğmuştur. Partimizin  kuruluş  aşamasında,  Kurucu  İl  Başkanımız Yıldırım  Ulupınar’ın koymuş  olduğu  vizyonla,  oluşturduğu  teşkilat yapısı, dört eğilimi içinde barındıran, Cumhuriyet ile kavgası olmayan, Atatürk ilkelerine, milli ve manevi değerlerine bağlı, tek bir eğilim ile siyaset yapmayan, başka bir partinin devamı görüntüsünden uzak bir kimlikteydi. Genel Merkezimizin dün, İzmir İl Başkanlığı'na yapmış olduğu atamayla bu vizyondan tamamen uzaklaştığını görmekteyiz. İl başkanlığımızın  atanması  sürecinde  teşkilatlarımızın,  il başkanımızın atanmasıyla ilgili görüş ve önerilerinin alınması için, genel merkezimiz  tarafından  gönderilen  heyete  teşkilatların  hassasiyeti  ve düşüncelerinin  aktarılmasına  rağmen, maalesef genel merkezimiz tarafından ilçe  teşkilatlarımızın, il yönetimimizin, gençlik kollarımızın hassasiyetlerinin dikkate alınmadığı görülmüştür. Almış  olduğumuz bu karar, herhangi bir şahsa karşı  değil, tamamıyla prensip  kararıdır. Bu sebeple 17 ilçe başkanı, il gençlik kolları başkanı ve yönetim kurulu ile birlikte 20 ilçe gençlik kolları başkanı olmak üzere tüm görevlerimizden istifa ediyoruz." (DHA- kolaj: Kazete)


Üye OlÜye Girişi