İz bırakan davalara özel komisyon

 

Ankara Barosu nun kurduğu komisyon, Cumhuriyet tarihine iz bırakan davaları yeniden inceleyecek

21.01.2011
Yazı Boyutu:  

Ankara Barosu, Cumhuriyet tarihine damgasını vuran dava 20_hukuk__tarihe_damgasini_vudar_dvfalar.jpgdosyaları raftan iniyor. Bu çerçevede uzman ve avukatlardan oluşan 28 kişilik bir komisyon kuruldu.

Yapılacak çalışmayla kamu vicdanında yara açan davalar, ilk kez derinlemesine tartışılacak, dönemin mevzuatına uygunluğu, hukuk ve hak ihlali yönleriyle irdelenecek.

Proje, tamamlandıktan sonra kitap olarak da yayınlanacak.

İŞTE İLK İNCELENECEK DAVALAR
Akşam
gazetesinde yer alan haberde; Ankara Barosu, ilk altı dosyayı belirledi.

Buna göre öncelikle Şeyh Sait, Deniz Gezmiş, Bahçelievler Katliamı, Kemal Türkler ve Gün Sazak cinayetleri ile Uğur Mumcu, Ahmet Taner Kışlalı, Bahriye Üçok ve Muammer Aksoy cinayetlerine ilişkin 22 eylemle ilgili "Umut" davaları araştırılacak.

Belirlenen davaların Yönetim Kurulu nca onaylanmasının ardından dosyalar toplanacak, hem kağıt üzerinde hem de sanal ortamda arşivlenecek.

Arşivlenen davalar, komisyon üyeleri tarafından incelenecek, çalışmalar, forumlar ve değerlendirme toplantıları yapılacak. Ayrıca davaların görüldüğü dönemdeki hukuki mevzuat ve siyasi ortam göz önünde bulundurularak yargılamaların "insan hakları" gibi açılardan tartışmaya açılması sağlanacak.

Hukuki bir sonuç doğurmayacak çalışmanın amacının "Cumhuriyetin belleğini oluşturmak" olduğu açıklandı.

Tamamı Ankara Barosu tarafından finanse edilecek çalışmada, toplanan dava dosyalarına internet üzerinden ulaşmak da mümkün olacak.

İZ BIRAKAN DİĞER DAVALAR SIRADA
"Şeyh Sait"
gibi Osmanlıca dava dosyalarının Türkçe ye çevrilmesi için Kültür Bakanlığı ndan yardım isteyeceklerini söyleyen Komisyon Yürütme Kurulu üyesi Avukat Hakan Canduran, avukatların başvuru usulüyle belirlendiğini, davalarla ilgili uzmanların ise komisyona katılmaları için davet edildiğini belirtti.


Üye OlÜye Girişi