İzenerji de grev hazırlığı

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden İzenerji'de işçiler yüzde 6 zamma tepki eylemi yaptı

21.05.2015
Yazı Boyutu:  
 
DİSK Genel İş 2 No'lu Şube’ye bağlı İzenerji işçileri, 3 Mart’ta başlayan toplu sözleşme görüşmelerinde İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin maaşlarına yüzde 6 zam arttırmasına tepki olarak eylem yaptı.
 
Genel İş 2 No'lu Şube Başkanı Taner Şanlı, zam oranında artırıma gidilmezse grev dahil her türlü yolla mücadeleye devam edeceklerini söyledi
 
 
 
Konak Pier önünden toplu şekilde İzmir Büyükşehir Belediyesi önüne kadar yürüyen işçiler, oturma eylemi yaptı. “Sadaka değil, toplu sözleşme” ve “Direne direne kazanacağız” sloganları atan İzenerji işçilerinin eylemine DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, DİSK’in diğer iş kollarındaki temsilcileri ve çeşitli siyasi parti temsilcileri de destek verdi.
 
 
“ZAM ORANI KOMİK VE KABUL EDİLEMEZ”
 
İşçilere önerilen zam oranının çok komik ve kabul edilemez olduğunu söyleyen Genel İş 2 No'lu Şube Başkanı Taner Şanlı, “Bugün Büyükşehir Belediyesi’nden gelen teklif yüzde 6 zam ve ikramiyemize 16 yevmiye arttırımdır. Oysa ülkemizde açıklanan resmi enflasyon oranı yaklaşık yüzde 12’dir. Temel tüketim maddelerinin enflasyon oranının hesaba katıldığında bize önerilen zam oranı komik ve kabul edilemez olduğu ortadadır” dedi. Kendilerinin çok fazla bir şey talep etmediklerini belirten Şanlı, “Bizim istediğimiz insanca yaşayabileceğimiz bir ücret ve koşullarımızın düzeltilmesidir. Yıllardır çeşitli gerekçelerle belli seviyelerde tutulan ücret politikalarıyla insanca yaşayabilme koşulumuz kalmamıştır. Büyükşehir Belediyesi artık bu ücret politikası uygulamasından vazgeçmelidir” diye konuştu.
 
 
“GELİN MASADA ÇÖZELİM”
 
Başkan Aziz Kocaoğlu’na seslenen Şanlı, “Buradan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na sesleniyoruz, gelin bu toplu sözleşmeyi masa da karşılıklı çözelim. Hep birlikte davullarla, halaylarla kutlayalım. Aksi takdirde biz İzenerji işçileri olarak haklarımızı almak için başta grev olmak üzere her türlü mücadeleye hazırız ve kararlıyız” ifadelerini kullandı.
 
SÜREÇ NASIL BAŞLADI?
 
3 Martta başlayan toplu sözleşme görüşmelerinde yapılan beş toplantı sonrası 33 madde üzerinde anlaşma sağlanamaması üzerine uyuşmazlık tutanağı tutularak arabulucuya gönderildi. 15 günlük arabulucu sürecinde 8 maddede daha anlaşma sağlandı. Arabulucu süresi 26 Mayıs’ta biteceğinden, kalan maddeler üzerinden anlaşma sağlanmaması durumunda sendika grev kararı alacak. (Ege Meclisi)
 
 
 
 

Üye OlÜye Girişi