İzmir 3. Kadın Yönetmenler Festivali'ne hazırlanıyor

 

Bu yıl 3’üncüsü düzenlenecek olan Kadın Yönetmenler Festivali, “Her kadın başka hayaller kurar” temasıyla İzmir Buca’da gerçekleşecek.

20.02.2020
Yazı Boyutu:  
Festival, 29 Şubat-5 Mart tarihleri arasında Buca Tarık Akan Gençlik Merkezi’nde düzenlenecek.

Buca Belediyesi’nin ev sahipliğinde, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla 6 gün sürecek olan festivalin programında 37 film gösterimi, 7 atölye etkinliği ve 2 panel yer alıyor.


56 kadın yönetmenin 80 filmle başvurduğu festival kapsamında seçkiye giremeyen filmler için de “Face to Face” bölümü dikkat çekiyor.

Akademisyenler, sinema yazarları ve yönetmenlerden oluşan kurul, “Face to Face” bölümüyle seçilmeyen filmlerin gerekçelerini açıklayarak, genç sinema öğrencilerinin üretimlerine katkıda bulunmayı hedefliyor.

Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Değişim Liderleri Derneği ve WMC Turkey (Kameralı Kadınlar) işbirliğiyle düzenlenen festivalin direktörlüğünü üstlenen isim ise Gülten Taranç.

Taranç, festivalle ilgili olarak şunları söylüyor:

“Bu yılın teması ‘Her kadın başka hayaller kurar’, üç yıldır kadın sinemacıların hayallerini İzmirliler ile buluşturuyoruz. Kadın Yönetmenler Haftası Festival olarak geliyor. Festival ekibinin tamamı kamera arkasından geliyor, bir yönetmen olarak yerel yönetimlerle sinemacıların bir araya gelmesini önemli buluyorum, İzmir doğal platolarıyla, ışığıyla, sevecen halkıyla film çekimleri için çok elverişli… Biz kadın sinemacılar festival vesilesiyle bir araya geliyoruz ve kadın sinemacıların yeni mekânlar tanımalarına, kentteki yeni hikayeleri keşfetmelerine de vesile oluyoruz. İzmir’i hayallerimizi izlemeye ve paylaşmaya bekliyoruz.”

(KültürServisi)

Üye OlÜye Girişi