İzmir Barosu'ndan Boğaziçi protestosunda gözaltına alınanlara çıplak arama yapan polislere suç duyurusu

 

İzmir Barosu, Boğaziçi Üniversitesi protestoları sırasında gözaltına alınan gençlere 'çıplak arama' yapıldığı iddiasını 'yalanlayan' İzmir Valiliği'ne, "İşkence faili şüpheli kolluk görevlilerinin eşgalleri müvekkil görüşmeleri sonucunda avukatlarınca tespit edilmiş ve haklarında ifadeye katılan avukatlar tarafından suç duyurusunda bulunulmuştur" yanıtını verdi.

07.02.2021
Yazı Boyutu:  
İzmir'deki Boğaziçi Üniversitesi protestoları sırasında gözaltına alınan gençlere emiyette 'çıplak arama' yapıldığı ileri sürülmüştü. Avukatların duyurduğu bu iddia ilişkin İzmir Valiliği'den yapılan açıklama ile yalanlandı. Valiliğin açıklamasında yer alan videoda bir avukat müvekkilinin aramasına katılıyordu.

İzmir Barosu'ndan yapılan açıklamada, "İzmir Valiliği tarafından yapılan açıklama ve servis edilen görüntülerde, arama işlemine başından itibaren avukatların eşlik ettiği algısı yaratılmaya çalışılmaktadır. Bu iddia tümüyle gerçek dışı olup  çıplak arama işkencesi iddiaları sevk edilen ilk beş kişi arasında bulunan iki kadına ve  meslektaşlarımızın şube binasına alınmadığı zamana ilişkindir" denildi.

Baro'nun açıklamasında şu görüşlere yer verildi: 

"İfadeye katılmak üzere Güvenlik Şube Müdürlüğü'ne giden avukatlar arama yapıldığı gerekçesiyle başlangıçta ifadelerin alındığı İl Emniyet Müdürlüğü binasına alınmamış, başsavcı ile yapılan görüşmeler sonucunda ve ancak başsavcının verdiği talimat ile içeri girebilmişlerdir. Avukatların içeri girmesinden sonra müvekkilleri ile yaptıkları görüşmelerde iki kadın tarafından kendilerine çıplak arama işkencesi yapıldığı bildirilmiştir... İşkence faili şüpheli kolluk görevlilerinin eşgalleri müvekkil görüşmeleri sonucunda avukatlarınca tespit edilmiş ve haklarında ifadeye katılan avukatlar tarafından suç duyurusunda bulunulmuştur. İzmir Barosu olarak hakikatin ortaya çıkması,  insanlık dışı muameleyi uygulayan failler ile olayın üzerini kapatma gayesi güden her bir kamu görevlisinin cezalandırılması için sürecin ve dosyanın yakın takipçisi olacağımızı kamuoyuna duyururuz."

İzmir Alsancak'taki polisin sert müdahalelerine sahne olan 1 Şubat'taki Boğaziçi protestolarında 51 kişi gözaltına alınmış, ertesi gün bu kişilerin tamamı serbest kalmıştı. 

5 Şubat'ta benzer görüntülere sahne olan protestolarda ise 26 kişi gözaltına alınmış, öğrenciler aynı şekilde ifadelerinin ardından serbest bırakılmıştı. 

Son eylemdeki serbest kalan 26 kişinin ardından 'çıplak arama' iddiaları gündeme gelmişti.

ÇIPLAK ARANAN ÖĞRENCİLER DE VALİLİĞİN AÇIKLAMASINI YALANLADI

Bilindiği gibi  İzmir'de 5 Şubat'ta 'Boğaziçi'ne destek eylemine polis saldırısı sonucu işkenceyle gözaltına alınan öğrencilere çıplak arama dayatmasıyla ilgilli, İzmir Valiliği bir video yayınlarak çıplak arama olmadığını öne sürdü.

Videoda polisin bir avukata, müvekkilinin aranma sürecine katılıp katılmayacağı soruluyor. 

Twitter'dan paylaşılan videoya gelen tepkiler ise  paylaşımın ve Valiliğin iddialarının inandırıcılığı bulunmadığı yönünde. 

Polisin gözaltında işkence uyguladığı gençlerden biri ise İzmir Valiliğinin paylaştığı alıntılayarak, "Nefes alamıyorum dediğim halde polisleriniz üstüme çullanıp dakikalarca dövdü, nefes alamıyorum dedikten sonra boğazımı sıkıp 'geberiyor musun sesin gelmiyor o... ç' diye küfür ettiler, ters kelepçe ile 6 saat araçta bekletildik. Gözaltı araçlarında arkadaşlarımızın üzerine çullandınız, kafasını cama vurduğunuz arkadaşımız var. Çıplak arama dayattınız, avukatlarımızı engellediniz, çıplak arama yaptığınız ortaya çıkınca bizleri tehtit edip işlemler esnasında psikolojik işkenceye devam ettiniz.Yaptığınız pislikler saymakla bitmez. Hepsinin kaydı mevcut." ifadelerini kullandı. 

Nefes alamıyorum dediğim halde polisleriniz üstüme çullanıp dakikalarca dövdü, nefes alamıyorum dedikten sonra boğazımı sıkıp "geberiyor musun sesin gelmiyor o... ç" diye küfür ettiler, ters kelepçe ile 6 saat araçta bekletildik
Tweeti Alıntıla
T.C. İzmir Valiliği
@IzmirValiligi
·
??
KAMUOYUNUN BİLGİSİNE ÖNEMLE DUYURULUR
??
??
İzmir Emniyet Müdürlüğü, Güvenlik Şube Müdürlüğü'nde yapılan yasal işlemlere ait gerçeklerin yer aldığı video kamuoyunun bilgisine sunulur.
??
izmir.gov.tr/izmir-emniyet- #İzmirEmniyetteNeOluyor #İzmirEmniyetteNelerOluyor
Yerleştirilmiş video
0:16
65,3 B görüntülenme
2
192
Gözaltı araçlarında arkadaşlarımızın üzerine çullandınız, kafasını cama vurduğunuz arkadaşımız var. Çıplak arama dayattınız, avukatlarımızı engellediniz, çıplak arama yaptığınız ortaya çıkınca bizleri tehtit edip işlemler esnasında psikolojik işkenceye devam ettiniz.
1
40
Üye OlÜye Girişi