İzmir Büyükşehir'e çöp soruşturması

 

İzmir Valiliği, Çeşme Ovacık'ta vahşi depolama yöntemiyle bertaraf edilen çöplerle ilgili belediye bürokratları hakkında savcılık soruşturmasına izin verdi

27.10.2015
Yazı Boyutu:  
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun görev süresi boyunca başını ağrıtan çöp bertaraf tesisleri ile ilgili çalışmalar sürerken İzmir Valisi Mustafa Toprak flaş bir karar aldı.
 
Toprak, zaman zaman yangınların çıktığı, vahşi depolama nedeniyle sorun yaşanan turizm bölgesi Çeşme’deki çöp depolama alanı nedeniyle soruşturma izni verdi. Cumhuriyet Savcılığı’nın Ovacık’taki döküm alanına ilişkin yürüttüğü bir soruşturma nedeniyle izin veren Toprak’ın kararı sonrasında konu yargıya taşındı.
 
GÖREVİ KÖTÜYE KULLANDILAR!

2014 yılı ve sonrasını kapsayan soruşturma da görevi kötüye kullanma iddiası yer aldı. Savcılık, Çeşme’nin genelinde çöp konusunda bir işlem yapılmadığını, katı atıkların geriye dönüşümü ve ayıklaması için bir çalışma olmadığını, çöplerin de ilkel yöntemlerle boş arazilere döküldüğünü belirtti. İzmir genelinde aynı uygulamanın birçok yerde olduğu konunun da Büyükşehir Belediyesi’ni ilgilendirdiğinin altını çizdi.
 
BÜYÜKŞEHİR: ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Savcılığın yürüttüğü soruşturma kapsamında Büyükşehir Belediyesi ise konuyla ilgili bilgiler verdi. Soruşturma dosyasına da giren bilgilere göre belediye İzmir genelinde birçok yerde katı atık bertaraf tesisi yapma projesinin olduğunu dile getirdi. Büyükşehir, Çeşme, Karaburun, Tire, Dikili ve Seferihisar ilçelerinde yeni transfer istasyonları planlandığını dile getirirken kentin Kuzey ve Güney’ine büyük bertaraf tesisi kuracaklarını söyledi. Çeşme’nin atıklarının ise Güney’de kurulacak tesise taşınmasının planlandığı ifade edildi.
 
ÇEVRE ŞEHİRCİLİK İNCELEDİ

Büyükşehir Belediyesi, çalışmaları, projeleri ve yapılacakları evrak üzerinden ortaya koysa da Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü uzmanları alanda inceleme yaptı. Hazırlanan ön inceleme raporunda belediyenin etkili çalışma yapmadığı yönündeki iddiayı çürütecek bir çalışmaya rastlamadıklarını ifade etti.  Raporda, şu anda Ovacık’a çöplerin girmesinin yasak olması ve Çeşme’nin çöplerinin Urla Katı Atık Transfer İstasyonu’na getirilmesi ‘olumlu bir gelişme’ olarak nitelendirildi. Fakat bunlar yine de yeterli görülmedi.
 
KİMLER YARGILANACAK?

Savcılığın talebi üzerine Vali Toprak soruşturma iznini verdi. Buna göre Büyükşehir Belediyesi Atık Yönetimi Daire Başkanı Sibel Çoban, Atık Yönetimi Dairesi Katı Atık Değerlendirme Tesisleri Şube Müdürü Bilgen Sakız ve Atık Yönetimi Planlama ve Denetim Şube Müdürlüğü’nde görevli Orman Mühendisi Ercan Suzan’ın yargılanmasının önü açıldı. Toprak’ın olurunun ardından savcılık üç ismin konuyla ilgili ifadesini alacak. Üç isim görevi ihmal iddiasıyla yargılanacak.

(Fatih Yapar/Egede Sonsöz)

Üye OlÜye Girişi