İzmir Kent Konseyi Başkanlığı'na Seniye Nazik Işık seçildi

 

İki dönem İzmir Karabağlar ilçesi Kent Konseyi Başkanlığı yapan Işık, İzmir Kent konseyi seçiminde 10 aday arasından sıyrılıp 3'üncü turda en yakın rakibi eski Konak İlçe Kent Konseyi Başkanı Hamit Mumcu'ya 66 oy fark atarak İzmir Kent Konseyi'nin yeni başkanı oldu.

01.03.2020
Yazı Boyutu:  
İzmir Kent Konseyi Başkan ve yürütme kurulunun belirlendiği seçim dün İsmet İnönü Sanat Merkezi’nde gerçekleşti. 9 adayın yarıştığı seçimde ilk iki turda hiçbir aday salt çoğunluğa ulaşamadı. Son turda Nazik Işık ve Hamit Mumcu yarıştı. Seçimi 167 oy alan Nazik Işık kazandı. Hamit Mumcu ise 101 oyda kaldı.

 Kent Konseyi seçimi için oy kullanacak isimler sabahın erken saatlerinden itibaren Kültürpark'taki İsmet İnönü Sanat Merkezine akın etti. 11 isim Başkan adayı olarak yola çıktı. Dört sandık kuruldu. İlk etapta 11 olan başkan adayı sayısı Fatih Sürenkök ve Mustafa Kapancıoğlu’nun çekilmesi ile 9 adaylı olarak gerçekleşti. Başkan adaylığından çekilen 2 kişiden çekildiklerine dair yazılı dilekçe alınarak, konuşma yapmalarına müsaade edilmedi. İlk tur oylamada 332 kişi oy kullandı. İlk turun sonunda 262 oy alan olmadığı için, ikinci tur oylamaya geçildi.

Alınan oylar ise şöyle:

Hamit Mumcu 80, Seniye Nazik Işık 82, Yalçın Kocabıyık 72, Feyyaz Sungur 16, Mehmet Keskin 10, Kızbes Aydın 13, Nusret Doğan Albayrak 24 Adnan Yüksel Gürüz 5, Kenan Uzuner ise 3 oy aldı. 

İKİNCİ TUR ÖNCESİ ADAYLIKTAN ÇEKİLDİLER!

Birinci turda hiçbir aday salt çoğunluğun oyunu alamadığı için ikinci tura geçildi. İkinci tur öncesi Kenan Uzuner, Mehmet Keskin, Kızbes Aydın, Nusred Doğan Albayrak, Feyyaz Sungur ve Adnan Yüksel adaylıktan çekildi.

İkinci turda Nazik Işık, Hamit Mumcu ve Yalçın Kocabıyık yarıştı.

İKİNCİ TUR SONUÇLARI BELLİ OLDU!

İkinci turda Nazik Işık 125, Hamit Mumcu 90, Yalçın Kocabıyık ise 80 oy aldı. Salt çoğunluk olan 197 rakamına kimse ulaşamadığı için üçüncü tur oylamaya geçildi. Üçüncü turda Nazik Işık ile Hamit Mumcu yarıştı. 

KAZANANI ÜÇÜNCÜ TUR BELİRLEDİ!

Üçüncü turda 278 oy kullanıldı. Nazik Işık 167, Hamit Mumcu ise 101 oy aldı. 10 oy ise geçersiz sayıldı. Bu sonuçla beraber Işık, kent konseyinin yeni başkanı seçildi.  

Üye OlÜye Girişi