İzmir Öykü Günleri başladı

 

Konak Belediyesi Öykü Günleri'nin onbirincisini düzenledi

5.04.2013
Yazı Boyutu:  

 

 
Konak Belediyesi'nin 11’incisi düzenlediği İzmir Öykü Günleri’nin açılışı büyük bir katılım ve coşku içinde başladı. 
 
Türkiye'nin sevilen yazarları bugün İzmir Eşrefpaşa Semti'ndeki  Dr. Selahattin Akçiçek Eşrefpaşa Kültür Sanat Merkezi Avni Anıl Sahnesi'nde okurlarıyla buluştu. Etkinliğin onur konuğu öykü, roman, senaryo yazarı, çevirmen, yönetmen Selim İleri'nin yanı sıra Doğan Hızlan, Nermin Bezmen, Ahmet Ümit, Ayşe Sarısayın, Hasan Özkılıç, Akif Kurtuluş, Behçet Çelik, Çetin Yiğenoğlu, Esra Yalazan, Sibel Oral gibi pek çok yazar konuk ve edebiyatseverler etkinliğe renk katttı.
 
Piyanist Berk Köseoğlu eşliğinde Başak Karataş ve Hasancan İşgüden’in şan dinletisiyle başlayan etkinlik Selim İleri’ye sürpriz olarak hazırlanan İzmir Devlet Opera ve Bale sanatçılarının sunduğu ‘Son Sayı’ öyküsünün librettosuyla devam etti. 
 
 
Selim İleri'nin senaryosunu yazdığı Ömer Kavur tarafından beyaz perdeye aktarılan 1981 yapımı sinema filmi olan ‘Kırık Bir Aşk Hikayesi’ eserinin adıyla düzenlenen ilk panele; yazar, eleştirmen Doğan Hızlan, yazar Nermin Bezmen ve Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi Film Tasarım Bölümü Öğretim Görevlisi Yrd. Doç Dr. Zuhal Çetin Özkan katıldı. Namık Kuyumcu’nun yönettiği panelde Hızlan, bir eleştirmen için Selim İleri’nin büyük bir hazine olduğunu söyledi. Doğan Hızlan, İleri’nin öyküde olduğu gibi romanda da çok başarılı ve toplumcu bir yazar olduğunu kaydederek, “Selim İleri, iyi bir üslupçu, şeffaf, meslektaşlarına vefalı bir yazardır. Öykülerine tezhip katmıştır. Onları altın varaklarla işlemiştir. Selim, iyi bir okurdur. İyi bir okurun iyi yazacağı düşüncesindeyim. Kötücül değil, sevecen, üstten bakmayan bir yazardır” diyerek övgüler yağdırdı.
 
Yazar Nermin Bezmen ise, İleri’nin Atilla İlhan’dan sonra kendisini yazarlıkta cesaretlendiren bir kişi olduğunu söyledi. “Selim İleri, yazarlık hayatımda bana büyük güç kattı. Duyarak yaşayan, yazan ve bunu okurlarına çok güzel bir şekilde aktaran bir yazardır” diyen Bezmen, Öykü Günleri etkinliğinin içinde olmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade etti. Bezmen, “İşte özlediğim Türkiye bu. Türkiye’nin bu aydınlık yüzünü özlemişim. Etkinlik beni çok duygulandırdı. Durağan ruh halimi coşturduğu için Konak Belediyesi’ne teşekkür ederim” dedi. 
 
Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi Film Tasarım Bölümü Öğretim Görevlisi Yrd. Doç Dr. Zuhal Çetin Özkan da İleri’nin ‘Kırık Bir Aşk Hikayesi’ filmini sinema-edebiyat ilişkisi içinde yorumladı.
  
Selim İleri’nin eserlerinin adının verildiği panellerin ikincisi ise ‘Hayal ve Istırap’ tı. Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Yrd. Doç. Dr. Şerife Yalçınkaya’nın yönetmenliğini yaptığı panelde eleştirmen Birsen Ferahlı, yazar Behçet Necatigil’in kızı yazar Ayşe Sarısayın ve yazar Ahmet Ümit yer aldı. Yazarın son kitabı olan Mel’un’un edebiyat ahlakının nasıl olması gerektiğini anlatan bir kitap olduğunu ifade eden Ahmet Ümit, “İleri, kaybedenler, ezilmişler tarafından bakıyor bu eserinde” dedi. 
 
Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan, Öykü Günleri ile Türk Edebiyatı’nın usta isimlerini ağırlamaktan büyük onur duyduklarını kaydederek, “Shakespeare ‘yüreğin gücü muazzamdır’ demiştir. Biz de yüreğin gücünü paylaşıyoruz” dedi. Başkan Tartan, şair kimliği ile de etkinliğe yazdığı ‘Ben artık yokum’ şiirini okuyarak büyük alkış aldı.
 
 
 
 

Üye OlÜye Girişi