İzmir'de 1 Mayıs'ta güvenli iş, insanca yaşam talebi

 

Gündoğdu Meydanı'ndaki 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları onbinlerin katılımıyla coşkuyla başladı, coşkuyla bitti

01.05.2017
Yazı Boyutu:  
İzmir'de 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, Alsancak Gündoğdu Meydanı'nda kutlandı. Meydanın etrafı demir bariyerlerle kapatıldı, polis ve bomba uzmanı köpekler, arama yaptı. Sahneye ve kullanılacak malzemelere kadar her noktasında inceleme yapılan meydan, gerekli güvenlik onayını aldıktan sonra tertip komitesine kutlama için teslim edildi. Geçen yılların aksine kortejlerin toplanma alanlarında da değişikliğe gidildi.Türk İş'e bağlı sendikalar ile bazı odalar, Alsancak Liman önünde toplanıp alana yürüdü. Önceki yıllarda Basmane Meydanı'nda kortej oluşturan DİSK ve KESK, bu yıl Konak Sümerbank eski binası ile Konak Pier AVM önünde, bazı sivil toplum örgütleriyle siyasi partiler Cumhuriyet Meydanı'nda, CHP de Montrö Meydanı'nda toplandı.

Tertip komitesinin talepleri doğrultusunda, güvenlik önlemleri de ön plana alındı. Türk İş'e bağlı sendikaların toplanmasında da bir arama noktasından geçirilip kortej oluşturuldu. Konak Pier AVM önünde toplanan kortejler, Kordon'dan yürüyerek önce Cumhuriyet Meydanı'na, ardından Subay Ordu Evi önündeki son arama noktasından geçirilip kutlama alanına alındı. Arama sırasında, polisle katılımcılar arasında sorun yaşanmaması için tertip komitesinin görevlendirdiği kişiler buralarda hazır bulundu ve kesinlikle üst araması yapılmayan kişilerin alana alınmasına izin verilmedi. 1 Mayıs kutlamalarına katılacak kişilerden ayrıca kortejlerinde tanımadıkları kişilerin olması halinde görevlilere haber vermeleri de istendi.

YSK'LI PANKART

Kortej yürüyüşleri de saat 12.30 gibi başladı. DİSK ve KESK'e bağlı sendika üyeleri, Konak Meydanı eski Sümerbank binası önünden yürüyüşe geçti. Çeşitli siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin toplanma alanı da Cumhuriyet Meydanı oldu. Türk İş'e bağlı sendikaların üyeleri ise, Alsancak Limanı'ndan alana yürüdü. İşçiler, 1 Mayıs İşçi Marşı ve şarkıların yanı sıra sloganlar attı. Taşıdıkları dövizlerle mesaj verdi. İzmir'deki 1 Mayıs kutlamalarında, laiklik, kadına yönelik şiddet ve çocuk istismarına özelikle vurgu yapıldı. CHP'lilerin taşadığı dövizlerden birinde '1 Mayıs haricindeki günler de işçi bayramı sayılacak. YSK' yazması dikkat çekti.

HAVADAN GÖRÜNTÜLER KRİZ MASASINA İLETİLDİ

1 Mayıs'ta alınacak güvenlik önlemleri için birçok ilden, takviye bariyer getirildi, meydanın çevresinde ve kortejlerin yürüyüş güzergahında, 4 bin polis görev aldı. Ancak kutlamaya katılanlar ile polis arasında gerginlik yaşanmaması için, tarafların dikkatli oldukları gözlendi. Olası olaylara müdahale için de çevik kuvvet polisleri ve TOMA'lar vardı, ancak bunlar ancak görülmeyen yerlere konuşlandırıldı. Dronelarla da alan ve arama noktalarında havadan denetim yapıldı. Bunun yanı sıra alanda, polis yerden 3G ile görüntü alırken, helikopterler de havadan aldıkları görüntüleri İzmir Valiliği'nde vali yardımcısı başkanlığında oluşturulan kriz masasına anında iletildi. İzmir Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın, alanı ve güzergahları denetleyen ekiplere sürekli talimat verdi.

İŞÇİDEN RİSKLİ TEMİZLİK

1 Mayıs kutlamaların yapıldığı alana bakan 21 katlı Ege Palas Oteli'ne iple sarkan bir temizlik işçisinin camları sildiği görüldü. Yürekli hoplatan bu görüntü, görenlere "Resmi bayram ama bazı canı pahasına işçiler çalışıyor" dedirtti.

CHP'LİLER İLE POLİS ARASINDA GERGİNLİK

CHP'liler Gündoğdu Meydanı'na girerken polisle tartıştı. CHP İzmir il örgütü üyeleri, Lozan Meydanı'nda toplanarak saat 13.00 sıralarında Gündoğdu Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti. Ellerinde pankart ve dövizlerle yürüyen grup, 1 Mayıs'ın kutlanacağı Gündoğdu Meydanı'na girişte polis tarafından arama noktasında kontrol edilerek içeri alındı.

Bu sırada pankartlar ve dövizlerdeki sopa ve boruların alana sokulmayacağını söyleyen polis ile CHP'liler arasında tartışma çıktı. Bir polis müdürü pankartı çekiştirirken araya CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay girdi. Bu sırada İstiklal Marşı okunmaya başlayınca, taraflar saygı duruşuna geçerek tartışmaya ara verdi. İstiklal Marşı'nın bitmesinin ardından tartışma daha da artarak arbedeye dönüştü. Pankartları çekiştiren iki taraf birkaç pankartın içeri alınmasıyla yatıştı.

Bayrama kadınların ve çocukların da yoğun katılımı gözlendi. Bir kadın iki aylık bebeğiyle alanda yerini alırken, bir başka kadın ise küçük kızayla çimlere oturarak, marşlara katıldı.

"GÜVENLİ İŞ, İNSANCA YAŞAM İSTİYORUZ"

İzmir'deki, 1 Mayıs kutlamalarında, kortejlerin Gündoğdu Meydanı'ndaki yerini almasıyla törene geçildi. Kortejlerin geçişi sırasında, kimi katılımcılar marşlar okudu, kimisi de halay çekip oynadı. 1 Mayıs kutlamalarına katılanlar ellerinde, 'Kıdem tazminatı gasbına hayır', 'İşsizliğe, pahalılığa, krizi hayır', 'İşçiyiz, haklıyız kazanacağız', 'İşçiye, yoksula, öğrenciye karşı maşa değil, özel güvenlik emekçisiyiz',  'Güvenli iş, insanca yaşam istiyoruz', 'Çocuk gelinlere hayır' dövizleri taşıdı. Kortejde, çocuk gelinleri protesto eden mini oyunlar sahnelendi, Avrupa ülkelerine geçmek için İzmir'e gelen mülteciler yer aldı, çeşitli futbol takımlarının taraftar grupları da kutlamaya renk kattı. Polis tahta saplı olan pankartların içeri alınmasına izin vermedi.

"İKTİDAR, İŞÇİ SINIFININ TARİHSEL BİR KAZANIMI OLAN KIDEM TAZMİNATINA GÖZ DİKTİ"

Törende, tertip komitesi kararıyla ortak açıklamayı DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı okudu. Dünyada ezme ezilme ilişkilerine karşı verilen mücadelelerin bir kazanımı olarak 1890'dan bu yana 127'nci kez birlik mücadele, dayanışma dediklerini söyleyen Memiş Sarı, şunları söyledi:

“Bugün 1 Mayıs 1977 Taksim katliamının 40'ıncı yılı unutmadık, unutmayacağız. Ekonomisi dip yapmış, turizmi, tarımı, ticareti, sanayisi yanlış dış politikalarla iflas etmiş AKP iktidarı 15 yılda haraç mezat satılabilecek ne varsa satarak sıcak paraya dönüştürmüş ve yandaşların beslenmesini gerçekleştirmiştir. Ama bugün satacak bir şeyi olmayanlar emperyalist - kapitalist sistemin reçetelerine sarılmış, sermayenin istediği dikensiz gül bahçesini yaratarak büyük sermayeyle de barışmanın yollarını aramaktadır. İktidar, işçi sınıfının tarihsel bir kazanımı olan kıdem tazminatına göz dikmiş, kıdem tazminatı fonunun emekçilerin yararına olduğu iddiasıyla türlü yalanlara başvurmaktadır."

"İŞ CİNAYETLERİ ARTIK KATLİAM BOYUTUNA VARMIŞ DURUMDA"

DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Güvencesiz ve kaçak çalıştırmanın bir sonucu olarak iş cinayetleri artık katliam boyutuna varmış durumda. Her yıl bin 500'ün üzerinde işçi iş cinayetlerinde katlediliyor, maden cinayetlerinde olduğu gibi katliamlara kader deyip bu işin fıtratında ölüm var diyen siyasi sorumlular ve bürokratlar hesap vermiyor. Evi yakılmış, ocağı sönmüş, milyonlarca mülteci ucuz iş gücü olarak sermayenin hizmetine sunuluyor. Evden çalışma,  esnek çalışma gibi adlar altında kadın emeği daha da değersiz hale getiriliyor. Kadınlar, toplumsal yaşamdan uzaklaştırılıyor, eve hapsedilerek çalıştırılmak isteniyor. Barış isteyen, emeğinin hakkını isteyen, herkese güvenceli iş, güvenceli gelecek isteyen kamu emekçileri baskılar, soruşturmalar, meslekten atılmalar, sürgün edilmeler, açığa alınmalarla teslim alınmak isteniyor. İş güvencesiz, performansa dayalı yağma düzenini kabul ettirebilmek için örgütlü güçlerin sindirilmesine yönelik her türlü politika uygulanıyor."

"AKP, SANDIĞA YANSIYAN İRADEYİ TANIMAYADI"

DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, kadına yönelik şiddetin arttığını belirterek, sözlerini şöyle tamamladı:

"AKP iktidarı döneminde kadına yönelik şiddetin arttığı, kadınların çalışma yaşamının dışına atılması için esnek çalışma yasalarının çıkarıldığı, 4+4+4 eğitim modeliyle kız çocuklarının eğitimin dışına itildiği, çocuk yaşta evliliklerin arttığı görülmektedir. Yarı açık cezaevi durumuna getirilen ülkemizde tüm muhalif basın, hatta havuza dâhil olmayan her basın kuruluşu geniş yasaklarla, baskılarla karşılaşmaktadır. Bu baskılar özellikle seri tutuklamalar soysa medya erişim engellemeleri ile uygulanmaktadır. Demokrasiyi özgürlükleri savunan basın kuruluşlarının yanındayız, yanında olmaya devam edeceğiz. Her fırsatta 'halkın sandığa yansıyan iradesinin esas olduğundan bahsedenler, milyonlarca insanın iradesinin yansıması olarak seçilen milletvekillerini, belediye başkanlarını hapsetmekte, görevden almakta hiçbir sakınca görmemekteler. AKP, sandığa yansıyan iradeyi tanımayarak, hapsederek demokratik, barışçıl çözüm yerine inkâr ve imha siyasetine sahip çıkmaktadır. Baskı ve savaş politikalarından vazgeçilerek Kürt siyasetçilere yönelik saldırganlığın son bulmasını, Kürt halkının temel demokratik taleplerinin karşılanmasını, halklar arası eşitlik ve kardeşliğin tesisini, savaşa karşı barışı savunuyoruz."
1 Mayıs kutlamalarında konuşmadan sonra Moğollar Grubu konser verdi.

BALBAY GERGİNLİĞİ ANLATTI

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, CHP örgütünün Kıbrıs şehitleri Caddesi'nden alana girdiği noktada polisin tahta sopalı dövizleri içeri almak istememesi nedeniyle partililerle yaşanan gerginliği şöyle anlattı:

"Gündoğdu'ya dört yerden giriş vardı. Hiçbirinde sorun oluşmadı. Polis normalde dövizin sapı tahta mı, plastik mi, demir mi bakmadan içeri aldı. Sadece bir yerde Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nden alana girişte bulunan Emniyet Amiri işgüzarlık yaptı. Hepsini toplamaya kalktı. 'Yapmayın bunu, provakasyon' dedim. İki geçiş penceresi koymuş. 'Öbür yerlerde 5-6 tane daha fazla koymalısın' dedim. 'Burayı sabah 8'de kurduk erken gelseydiniz', diyerek yanıt verdi. Ayıp bu sözleriniz, kutlamaya iki saat kala ya da bir saat kala insanlar gelirler dedim. 'Bu saatten sonra değiştiremem' dedi. Partililer, 'AKP bayraklarını böyle alabilir miydiniz' diye sordular. O sizi ilgilendirmez dedi. Polislere teşekkür ediyoruz, sağduyulu davrandılar ancak o noktadaki Emniyet Amirine teessüf ediyoruz çünkü provakasyona açık bir tutum içindeydi."

BANDOSOL ENSTRÜMANLARIYLA COŞTURDU

İzmir'de 1 Mayıs İşçi Bayramı'nda protest müzik yapan Bandosol müzik topluluğu üyeleri, korna, zil ve saksafon çalarak Gündoğdu Meydanı'na yürüdü ve oradaki bayram coşkusuna müzikleriyle katıldı, Bandosol alandan ayrılırken de Alsancak'ın sokaklarında müzik yaptı, kafelerde oturanlar, işyerlerinde çalışanlar ve meydandan ayrılan işçiler de bu coşkuya katıldı. (dha)Üye OlÜye Girişi