İzmirde 112nin içi boşaltıldı

 

İzmirde 112 acil ambulans hizmetlerinde çalışan 40 hekim, görevlerinden ayrılmak zorunda bırakıldı

7.01.2013
Yazı Boyutu:  

 

 
 İzmir'de 112 acil ambulans hizmetlerinde çalışan 40 hekimin, bu görevlerinden ayrılmak zorunda bırakıldığı bildirildi
 
 
İzmir Tabip Odası, Sağlık Bakanlığı'nın 112 Acil hizmetlerinde görevli 40 hekimin bu görevlerinden alınıp başka yere verilmesine yönelik kararına tepki gösterdi, kentin mağdur olacağını açıkladı.
 
İzmir Tabip Odası Başkan Uzm. Dr. Suat Kaptaner ve Genel Sağlık İş Sendikası Başkanı Doktor Ali Gül bir basın toplantısı düzenledi.
 
İzmir Tabip Odası'ndaki basın toplantısında konuşan Suat Kaptaner, Sağlık Bakanlığı tarafından alınan bir kararla, İzmir'de 112 acil ambulans hizmetlerinde çalışan 40 hekimin, bu görevlerinden ayrılmak zorunda bırakıldığını söyledi.
 
Kaptaner, "İzmir'in düzeyini hiç değerlendirmeden alınan bu karar, 112 acil ambulans hizmetlerini çökertebilecektir. İzmir'de 112 acil hizmetlerinde 100 ambulans görev yapmaktadır. Bu ambulansların yaklaşık 20 tanesinde hekim bulunmaktadır. Bu ambulanslarda görev yapmakta olan deneyimli 40 hekimin bu görevlerinden alınması, hekim bulunan ve şehir merkezinde çalışmakta olan bu ambulanslardan en az 7-8 tanesinin hekimsiz çalışmaya başlamasına neden olacaktır. Bu, hastalar açısından yaşamsal sorunlara yol açabilecek durumların yaşanmasına neden olabilecektir. Böylece Türkiye'nin en iyi 112 acil ambulans hizmetinin verilmekte olduğu İzmirliler adeta cezalandırılmış olacaktır. Sağlık Bakanlığı'nın bu kararı, İzmir'in yerel koşullarını yeterince değerlendirmeden aldığına inanıyoruz. Bu karar, İzmirlileri mağdur edecek, hekimleri de küstürecektir. Sağlık Bakanlığı'nı, bu kararından vazgeçmeye çağırıyoruz. Yerel yönetici ve çalışanların önerileri de gözönüne alınarak, İzmir'in koşullarını gözeten, hizmeti çökertmeyecek, hekimleri de mağdur etmeyecek bir yaklaşımın uygulanabileceğine inanıyoruz" diye konuştu
 

Üye OlÜye Girişi