İzmir'de Cemevleri ibadethane kabul edildi

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi, bir ilke imza attı, Meclis kararıyla, Cemevleri'ni ibadethane olarak kabul etti. Karar AKP ve MHP'li Meclis üyelerinin ret oylarına rağmen alındı.

13.01.2020
Yazı Boyutu:  
İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi, AKP ve MHP'li üyelerin ret oylarına rağmen cemevlerinin imar planlarında ibadethane sayılmasına karar verdi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer başkanlığında İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi 2020 yılı Ocak ayı birinci toplantısı yapıldı. 
 
İzmir Büyükşehir Belediyesi, cemevlerinin imar planlarında ibadethane sayılması için geçtiğimiz ay çalışma başlattı. Öneri, aralık ayı meclis toplantısında hukuk ve imar komisyonlarına sevk edildi.

AK Parti'nin her iki komisyonda bu öneriyi reddetmesine rağmen öneri CHP'li meclis üyelerinin oylarıyla komisyondan geçerek dünkü meclis toplantısına gündeme alındı.

AK PARTİ GRUP BAŞKANVEKİLİ: BAKANLIKTAN GÖRÜŞ ALALIM

Cumhuriyet'ten Muhammed Özmen'in haberine göre; AK Parti grubu, belediye meclisinde cemevlerine statü tanınmasının plan tekniğine ve yönetmeliğe uygun olmadığını savundu.

AKP Grup Başkanvekili Özgür Hızal, oylamaya karşı çıkarak, "İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi olarak kararlarımızı alırken hukuku ön planda tutmalıyız. Meclis olarak yasaların ve hukukun bize çizdiği sınırlar içerisinde hareket etmek zorundayız. Bunu kabul etmemiz halinde yarın başka sorunların da doğmasına sebep verebiliriz. Önerge gündemde kalsın, bakanlıktan görüş soralım. Gelin bütün Meclis olarak bunu detaylıca tartışalım. Popülist siyasetle adım atmamız ve sonuç almamız zor." diyerek konunun komisyona iade edilmesi talep etti.
 
SOYER, ERDOĞAN'IN SÖZÜNÜ HATIRLATTI 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, AKP sıralarından itirazı reddederek, "Ben değil bir ay bir dakika daha hak olmadığını düşünüyorum. Cumhurbaşkanımız da demişti 'Kanunilik her zaman hukukiliğe eşit değildir'. Ben de böyle düşünüyorum. Bizim asıl temelimiz, hukukiliğin de temeli olan kamu vicdanıdır. Kamu vicdanının gereğini yerine getirmiş oluyoruz. Ben bunu bozacak herhangi bir kamu otoritesinin olduğunu düşünmüyorum" ifadelerini kullandı.

AİHM 2016'DA CEMEVLERİYLE İLGİLİ KESİN KARARINI VERMİŞTİ

Cemevlerinin imar planlarında ibadethane sayılması, oylamada AK Parti ve MHP'li üyelerin ret oylarına rağmen kabul edildi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Büyük Dairesi 26 Nisan 2016 tarihinde açıkladığı ve itiraz hakkı olmayan kararı doğrultusunda Cemevleri  ibadet yeri kabul edilmişti.  
2016 yılında AİHM'nin kararı çerçevesinde İzmir'de Konak ve Karşıyaka Belediye Meclisleri, AKP'li  meclis üyelerinin ret oyuna karşın, Cem Evleri'nin de belediye olanaklarında diğer ibadethaneler gibi yararlanabilmesini kararlaştırmıştı. (Kazete Haber merkezi)

Üye OlÜye Girişi