İzmir'de skandal:  Kız çocukları kaçırılıp satılıyor

 

Kiraz ilçesinin bazı köylerinde yaşları 10’a kadar düşen kız çocuklarının önce kaçırıldığı, sonra da para karşılığı evlendirildiği iddia ediliyor. Emniyet kaynaklarına göre konuyla ilgili 1 yılda 20 şikayet geldi

31.01.2017
Yazı Boyutu:  
İzmir’in Kiraz ilçesinin özellikle Sırımlı ve Olgunlar köylerinde 18 yaş altı kızların kaçırılarak para karşılığında evlendirildiğine dair iddialar, kamuoyunda tartışma konusu oldu. İddialara göre 15-16-17 yaşlarındaki kızlara talip gençler için erkek tarafın köyündeki muhtar, kızların ailelerine 8 bin TL’den başlayıp 18- 20 bin TL’ye kadar yükselen paralar teklif ediyor. Kızın ailesi kabul ederse anlaşıyorlar ancak kabul edilmemesi halinde kızlar kaçırılıyor. Kaçırılan kızlar, erkek tarafının evinde kalıyor. Yine iddialara göre bu süre zarfında da kızların aileleri ile uzlaşılması için çabalar sürüyor ve paralar bu görüşmelerde de teklif ediliyor. Köylerde dolaşan iddialara göre, kızların ailelerine gidenler ‘olan oldu, evlendirin kızınızı, namusunuz da temizlensin’ diyerek aileleri ikna ediyor.

2016’DA 20 ŞİKAYET

Kiraz İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne 2016 yılı içerisinde, kızlarının kaçırıldığı iddiasıyla 20 ailenin başvuruda bulunduğu öğrenildi. Ancak bu ailelerden 19’u daha sonra şikayetleri geri çekti. İddialara göre, kız çocuklarının aileleri erkek tarafı ile uzlaştıktan sonra şikayetlerinden vazgeçti. Bu yıl ise iki ailenin kızlarının kaçırıldığı iddiasıyla Kiraz İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne başvuru yaptıkları öğrenildi. Kiraz Jandarma Komutanlığı’na yapılan şikayetlerin sayısı ise belli değil. İlçede, tüyler ürperten iddialara göre, kaçırılan kızlar başlık parası için pazarlık konusu yapılıyor.

BAKANLIK NE YAPIYOR?

Korkunç iddialarla ilgili değerlendirme yapan CHP İzmir İl Kadın Kolları Başkanı Nurşen Balcı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nı eleştirerek, bakanlığın kadınlara yönelik çalışmalarda yetersiz kaldığını ileri sürdü. Nurşen Balcı, “Bu aslında sosyal bir yapı ama o sosyal yapıyı değiştirmek hükumetlerin ve yerel yöneticilerin görevi. Kiraz’da yıllarca hiçbir şey yapılmamış. Bu olay yıllardır tekrarlanıyor. Bizim bir Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız var ancak ne iş yaptıklarını ben de bilmiyorum. Ne kız çocuklarına, ne kadınlara ne de çocuklara yönelik işler yapıyorlar!” dedi.

Kadınları aydınlatmak için onların geleceğine yönelik önlemler alınması gerektiğini söyleyen CHP’li Nurşen Balcı, “15 yıllık AKP iktidarı bu konularda ne yaptı” diye sordu ve “Bir şey yapmadığı gibi kadın haklarında geriye gidiş yaşandı. 15 yıl önce yaşamadığımız olayları şimdi yaşıyoruz” ifadelerini kullandı. Nurşen Balçı, geçtiğimiz yıl MHP'den AKP'ye geçen Kiraz Belediye Başkanı Saliha Özçınar’ı ise bu soruna duyarsız kalmakla suçladı.

Başkan Nurşen Balcı, “Kiraz’da bir kadın belediye başkanı var. Seçimlerinden üzerinden 3 yıl geçti. Kadın ve çocuklarla ilgili nasıl bir sosyal politika izledi. Tamam, bu esas anlamda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nı ilgilendiren bir durum ama yerel yöneticiler de bu konuda gerekli çalışmaları yapmalı. Bu yüzden biz de bir kadın belediye başkanı olarak Saliha Özçınar’ın çalışma yapmasını bekliyoruz” dedi. Balcı, kızları kaçırılan ailelere de ziyarette bulunmayı planladıklarını açıklayarak; “Yapabileceğimiz bir şey varsa sonuna kadar destek oluruz” ifadelerini kullandı.

STK'LAR YARIN KİRAZ'DA

Bazı kadın derneklerinin başkanları yarın Kiraz’a çıkarma yapacak. Kiraz Belediyesi, İlçe Emniyet Müdürlüğü ve Kiraz Kaymakamlığı ile görüşecek olan sivil toplum kuruluşları, olaylar hakkında sağlıklı bilgi aldıktan sonra gerekli çalışmaları yapmayı planlıyor.

İzmir Kadın Kuruluşları Birliği Başkanı Tülin Eraslan, küçük yaşta kız çocuklarının bu şekilde evlendirilmesinin doğru olmadığını dile getirdi. “Orada neler oluyor” diye soran Tülin Eraslan, “Yaptığımız araştırmalara göre 40-45 yıldır bu tür olayların yaşandığını gördük ve hayrete düştük. Kiraz’daki olayların üstü örtülmeye çalışılıyor. 10 yaşında çocukların ortadan kaybolduğuna dair bilgiler elimize ulaşıyor. Şaka değil bunlar. 10 yaşındaki çocuk nasıl böyle bir konuda karar verebilir? Buna kimse inanmaz. Bu olaylar Kiraz’da gelenek haline gelmiş durumda. Ama oraya giden hiçbir kadın öğretmen bunu görmedi mi? Hiç mi kamuda çalışan bir kadın bunu fark etmedi” sözleri ile duruma tepki gösterdi.

GELİN OLAMAZLAR

Bu olayların, ailelerin ve muhtarların da içinde bulunduğu ciddi suç duyurusu gerektiren bir durum olduğunu vurgulayan İzmir Kadın Kuruluşları Birliği Başkanı Tülin Eraslan, “Kimsenin aslında sesini çıkarmadığı ve gelenekmiş gibi devam eden bir durumla karşı karşıyayız. Sivil toplum örgütlerinin bir şey yapmadığı eleştirileri dillendiriliyor ama bu doğru değil. Sivil toplum örgütleri yan gelip yatmıyor. Günlerdir sağlıklı bilgi alıp doğru şekilde müdahil olmanın yollarını arıyoruz. Kesinlik bu konunun peşindeyiz. Okul çağında olan bu kızların eğitim alması gerekiyor. Gelin olamazlar. Çocuk gelin dramı yalnızca doğuda değil batıda da yaşanıyormuş. Biz buna kayıtsız kalamayız” dedi.

ÇOCUK HAKLARI İSTİSMAR EDİLİYOR

Çocuk İstismarlarıyla Mücadele Derneği (ÇİMDER) Başkanı Canan Arıtman ise sorunun bir diğer boyutuna dikkat çekti. Erken yaştaki evliliklerin anne ve çocuk hayatını tehlikeye attığını vurgulayan Canan Arıtman, şunları söyledi: “Çocuk ve gelin sözleri asla yan yana gelmemeli. Ne yazık ki ülkemizde erken yaşta evlilikler yüksek oranda. Ülkemizde her üç evlilikten biri erken yaş evliliği. Çocuğun neredeyse bütün hakları istismar ediliyor. Çocuğa yönelik bir şiddettir bu durum. Kız çocuklarının erken yaşta evlenmesi ve çocuk doğurması toplumsal halk sağlığına zarar veriyor. Erken yaşta gebelik, anne ve bebek ölümlerini beşe katlar. Türkiye, anne ve bebek ölümlerini sözde aşağı indirmeye çalışan bir ülke. Eğer çocuk evliliklerini önlemezsek, anne ve çocuk ölüm hızı oranlarını düşürmemiz mümkün değil.”
(Umut KARAKOYUN/ Dokuz Eylül Gazetesi)


Üye OlÜye Girişi