İzmir'de toplu ulaşıma ve otoparklara yeni yıl zammı

 

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi, yılbaşından geçerli olmak üzere toplu taşıma ve otopark ücretlerine zam kararı aldı

15.12.2016
Yazı Boyutu:  
İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde toplu ulaşım tarifesi ve otopark fiyatlarında düzenlemeye gidilmesi teklifi oy birliğiyle kabul edildi. Komisyonlara giden önergeler, mecliste görüşüldükten sonra İzmirlilere yeni yılda ulaşım ve otoparkta zamlı tarife uygulanacak.

Aralık ayı olağan meclis toplantısının ikinci oturumu geçtiğimiz Cumartesi akşamı İstanbul Beşiktaş’ta 44 kişinin hayatını kaybettiği saldırı için ‘Teröre Lanet Bildirisi’ okunmasıyla başladı. 

Başkanlıkça toplu ulaşım tarifesinin yeniden düzenlenmesi için meclise önerge oy çokluğuyla bütçe komisyonuna gönderildi. Ayrıca mülkiyeti İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait Kahramanlar Katlı Otoparkı ve Buca Kasaplar Meydanı Yeraltı Otoparkı fiyat tarifesinde de değişiklik içeren önerge Bütçe ile Tüketici komisyonlarına havale edildi. Zamlar komisyonlarda görüşüldükten sonra meclis gündemine gelecek. Toplu Ulaşımda zam artış oranı bütçe komisyonunca belirlendikten sonra meclis'in onayına sunulacak. Meclis'in gelecek oturumunda muhtemelen görüşülmesi beklenen zamların  yeni yıl başından itibaren uygulanacağı belirtildi.

Otopark fiyatlandırması önergesi Kahramanlar Katlı Otoparkı fiyat tarifesinin  0-4 saat:4,00-TL, 4-8 saat:8,00-TL, 8-24 saat:12,00-TL, Kayıp Bilet: 12,00-TL, Saat 19:00 ile 09:00 arası:4,00-TL, Aylık Abone Ücreti :100,00-TL; Buca Kasaplar Meydanı Yer Altı Otoparkı fiyat tarifesinin 0-3 saat:5,00-TL, 3-6 saat:7,00-TL, 6-12 saat:8,00-TL, 12-24 saat:14,00-TL, Aylık Abone Ücreti :175,00-TL olarak  olmasını öngörüyor.

İZFAŞ KÜLTÜRPARK'I BOŞALTIYOR

Oturumda Kültürpark Projesi’yle ilgili değişiklik içeren bir karar oy birliğiyle meclisten geçti.  Kabul edilen önergeye göre,  Büyükşehir Belediyesi, yeniden tasarlayacağı Kültürpark için çalışmaların tek elden yürütülmesi amacıyla bir şube müdürlüğü kurulacak. Büyükşehir Belediyesi’nin ilerleyen dönemde Kültürpark’ın işletilmesine yönelik karar ve uygulamalarda etkin olması öngörülen Danışma Kurulu var. İZFAŞ şirketi ise 2017’nin başında Kültürpark'dan  Gaziemir'de ki yeni Fuar alanına taşınacak.


Üye OlÜye Girişi