İzmir'de uluslararı tiyatro etkinliğine ihale darbesi

 

İzmir'de 35 yıldır aralıksız düzenlenen İzmir Uluslararası Tiyatro Günleri bu yıl İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ihaleyi tamamlayamaması yüzünden yapılamıyor

24.03.2017
Yazı Boyutu:  
İzmir’in 35 yıldır Dünya Tiyatro Haftası kapsamında ev sahipliği yaptığı İzmir Uluslararası Tiyatro Günleri, Büyükşehir Belediyesi tarafından ihalesi tamamlanamadığı için bu yıl yapılmayacak. Duruma isyan eden sanatçılar, bunun İzmir sanat dünyası için önemli bir imaj kaybına neden olacağını vurguladı

İzmir'de birçok ihaleyi yıllarca yapamayıp eline yüzüne bulaştıran ve son olarak 400 milyon liralık opera binası ihalesini iptal etmek zorunda kalan Büyükşehir Belediyesi'nin son kurbanı İzmir Uluslararası Tiyatro Günleri oldu. İzmir'in Dünya Tiyatro Haftası kapsamındaki prestij etkinliği olan Uluslararası Tiyatro Günleri'nin ihalesi tamamlanmadığı için yapılamayacak olması tiyatro sanatçıları ve sanatseverlerin büyük tepkisini çekti.

TAVİZ VERİLMEMELİ'

İzmir Devlet Tiyatrosu eski Müdürü olan sanatçı Hülya Savaş, "Ertelemen İzmir için hiç hoş bir durum değil. Bir sıkıntı ya da sorun olduğunda hep kültür sanattan tasarruf yapılıyor. Ancak sıkıntı ve hastalıkların ilacı sanattır. Erteleme söz konusu olmamalıdır" dedi.

'CEZALANDIRILIYORUZ'

Etkinliğin iptaline tepki gösteren birçok sanatçı ise, "Büyükşehir eleştirel açıklama yapanları cezalandırıyor" diyerek isimlerinin yazılmaması ricasında bulundu. Kamuoyuna eleştirilerini açıkladıklarında İzmir Büyükşehir Belediyesi ile büyük sorunlar yaşadıklarını dile getiren sanatçılar, "Elbette erteleme yanlış, bunu kimse doğru bulamaz. Ancak ne zaman sesimizi çıkarsak, salonlar kapanıyor, destekler kesiliyor. Sanat toplumun aydınlatıcısıdır, ancak biz sorunlarımızı ve yaşanan yanlışları dile getiremiyor, cezalandırılıyoruz" diye konuştu.

GEZEN SUS PUS'

Dünya Tiyatro Haftası konusunda Büyükşehir Belediyesi'nin daveti üzerine 27 Mart Pazartesi günü İzmir'e geleceğini dile getiren Müjdat Gezen, 35. Uluslararası Tiyatro Günleri'nin iptaliyle ilgili bilgisi olmadığı için açıklama yapamayacağını dile getirdi.

Duayen tiyatro sanatçısı Haldun Dormen de, "İptalle ilgili bilgim yok" diyerek açıklama yapmadı.

'ERTELEDİK' DEDİLER

Büyükşehir yetkilileri, tepkiler üzerine etkinliğin iptal edilmediğini, ertelendiğini söyledi. İhale sürecindeki bazı sıkıntılar nedeniyle böyle bir karar alındığını belirten yetkililer, "Dünya Tiyatro Haftası kapsamında Büyükşehir Belediyesi çeşitli etkinlikler gerçekleştirecek. İzmir Uluslararası Tiyatro Günleri ise 21 Ekim-5 Kasım tarihleri arasında yapılacak" dedi. Etkinlik geçtiğimiz yıl 26 Mart-9 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilmişti.
(Kahraman DURAK/ Yeniasır)

Üye OlÜye Girişi