İzmir'de yağmur altında yürüdüler,'Yaşamak istiyoruz' diye haykırdılar

 

Alsancak'ta Kıbrıs Şehitleri'nde bir elde şemsiye, diğer elde pankartlarla İzmir Kadın Platformu'nin düzenlediği yürüyüşe katılan kadınlar, yürüyüş boyinca “erkek vuruyor devlet koruyor” sloganı attılar.

25.11.2019
Yazı Boyutu:  
ÖSYM binası önünden yürüyerek Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde basın açıklaması yapan kadınlar, "Kadın cinayetleri politiktir”, “Boşanmayı değil, cinayeti engelle”, “erkek vuruyor devlet koruyor” sloganları attı. Açıklamayı ise İzmir Kadın Platform adına Buse Engin, Zeynep Reyşan ve Özgür Genç okudu.

Günümüz Türkiye’sinde Mirabellerin yaşadığı tahakkümün devam ettiğinin görüldüğü belirtilen metinde, “2019 yılı bitmeden 350’den fazla kadın katledildi. Her gün sayısız kadın tacize, tecavüze ve şiddete uğruyor. Kadına yönelik şiddeti önlemek bir yana perçinlemek isteyen erkek egemen iktidar ve güruhu 6284 nolu kanuna, İstanbul Sözleşmesi’ne saldırıyor. Ocakta meclise sunulması planlanan 2. yargı paketinde nafaka hakkını sınırlandırmaya, çocuklara tecavüz eden kişinin çocukla evlenmesi halinde cezasız kalmasına uğraşıyorlar” denildi."BU SİSTEME KARŞI MÜCADELE ETMEK ZORUNDAYIZ"

Eğitime ve savaş politikalarına değinen kadınlar, “Savaşla kadınları daha fazla yoksullaştıran, yoksulluğu kadınlaştıran ekonomik krizi saman altı etmeye, krizin sonuçlarını meşrulaştırmaya çalışıyorlar. Çünkü savaş koşullarında her şey olasıdır, mubahtır, savaş konusu dışında konuşmak dahi vatan hainliğidir” dedi. Açıklamada kadınlar, LGBTİ+’ların da şiddetle ve cinayetle burun buruna olduklarını belirtti.

Her gün hak gaspı, irade gaspının yaşandığını söyleyen kadınlar, “Bunun en büyük örneğini halkın iradesine darbe vurarak atanan kayyımlarda gördük. Belediyelere kayyum atanmasıyla birlikte kadının yönetim mekanizmalarında temsili konusunda önemli bir uygulama olan eş başkanlık sistemine de, kadın merkezlerine de, sığınma evlerine de darbe vuruyorlar” diye ifade ettiler.

Kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddetin artarak devam ettiğini söyleyen kadınlar, “Dört bir yanımızı sarmış olan erkek egemen kapitalizm kıskacından çıkmanın, haklarımızın ve hayatımızın güvenliğini sağlamanın tek yolu kadın dayanışması ve özgürlük mücadelesidir. Karanlık tabloya karşı umudumuzu kaybetmeyeceğiz. Neşemizi ve isyanımızı kuşanıp; emeğimize ve bedenimize, çocuklarımızın geleceğine sahip çıkmak için mücadeleye devam edeceğiz” dedi.

DİRENEN İŞÇİ VE EMEKÇİ KADINLARA SELAM

Öte yandan sendikal hakları için Gaziemir Serbest bölgede direnen SF Trade Tekstil'in işçi kadınlara, Çiğli Atatürk Organize Sanayi Bölgesinde alacakları için direnen SIMO tekstil işçilerine, sendikalaştıkları için atılan KOTON işçilerine de selam gönderen kadınlar, Şili'de, Ekvador'da Lübnan'da, Irak'ta, İran’da, Rojava’da, işsizliğe, yoksulluğa, ırkçılığa ve şiddete karşı direnen kadınlara da değinerek, “Dominik’teki Mirabellerin çığlığını, Şili’de Daniela Carrasco’nun isyanıyla büyütelim” diye konuştu. (KAZETE HABER MERKEZİ)
Üye OlÜye Girişi