İzmir'den sonra Ankara'da da kadınlara polis müdahalesi

 

Geçen hafta İstanbul Sözleşmesi Uygulansın talebini dile getirmek için açıklama yapmak isteyen kadınlara şiddet uygulayan polisler, bugün de Ankara'da aynı talebi dillendirmek için toplanan kadınlara sert biçimde müdahale etti, 24 kadını gözaltına aldı.

12.08.2020
Yazı Boyutu:  
Ankara Kadın Platformu'nun Kolej kavşağında kadın cinayetleri ve İstanbul Sözleşmesi ile ilgili yapacağı açıklama engellendi.Kolej Metro durağı önünde toplanan kadınların yaya ve araç trafiğini engelledikleri gerekçesiyle dağılmaları istendi.

Kadınların etrafını çevreleyen çok sayıda polis kadınları dağıtmaya çalıştı. Kadınlar bunun üzerine, erkek şiddetinin burada da yaşandığına vurgu yaparak polise tepki gösterdi. Bu arada bir kadın polisin, bir kadının üzerine yürüyerek saçından sürüklemeye çalıştığı, ancak erkek meslektaşları tarafından kadın görevlinin uzaklaştırıldığı görüldü.

Polis açıklama için toplanan çok sayıda kadını gözaltına aldı. Gözaltına alınan kadınların sayısı 24 olarak açıklandı. 

Bu arada Bir kadının polislere tepki göstererek "Şule öldürülürken neredeydiniz" diye bağırmasının üzerine Emniyet amirinin "Kes be, alın şunu" diyerek gözaltına aldırması dikkat çekti.

Gözaltına alınan kadınlar araçlarda İstanbul Sözleşmesi'nden maddeler okuyarak "İstanbul Sözleşmesi yaşatır" demeye devam edeceğiz dedi.

KADIKÖY'DEN ANKARA'DAKİ KADINLARA DESTEK

İstanbul Kadıköy'de yapılan İstanbul Sözleşmesi eyleminde, Ankara ve İzmir'deki açıklamalara polis müdahalesine tepki gösterildi. (KAZETE)
Üye OlÜye Girişi