'İzmir'in Annesi' kadın hakları aktivisti Şenel Aksu törenle anıldı

 

“Türkiye'de kadınlar, başka ülkelerde kendilerinden daha önde giden kadınları kıskansınlar” sözleriyle hatırlanan Türk Anneler Derneği'nin izmir kurucusu kadın hakları savunucusu Şenel Aksu'nun ölümünün 15. yıl dönümünde adına anma koşusu düzenlendi.

24.10.2019
Yazı Boyutu:  
Geçirdiği amansız hastalık nedeniyle Karaciğer kanserinden kurtulamayarak 24 Ekim 2005’te İstanbul’da 64 yaşında yaşamını yitiren Türkiye deki kadın hareketinin önemli isimlerinden ve Türk Anneler Derneği İzmir Şubesi Kurucu Başkanı Şenel Aksu, ölümünün 15. yılında İzmir’de düzenlenen etkinlikle anıldı. Konak Belediyesi, geleneksel olarak her yıl düzenlediği Şenel Aksu’yu Anma Koşusu ve ödül töreninin altıncısı bu yıl 24 Ekim'de Toros Bölgesi’nde Aksu’nun adının yaşatıldığı parkta gerçekleştirildi.

Etkinlikte bir konuşma yapan Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, yıllarca kadın hakları uğrunda mücadele veren Aksu’nun anısının, gelecek nesillere taşınması için düzenlenen etkinliğin önemine dikkat çekti.

Türk Anneler Derneği(TAD) üyeleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, meclis üyeleri, muhtarlar, yarışmaya katılan derece alan okulların öğrencileri, öğretmenleri ve yurttaşların katıldığı etkinlikte konuşan TAD İzmir şube Başkanı Fatoş Dayıoğlu,ŞenelAksu'nun 62  yıla sığdırdığı  hizmetleri ve kadın hakları mücedelesini örnekler vererek anlattı.Konak Belediyesi’ne ve belediye başkanı Abdül Batur’a Şenel Aksu’nun anısına sahip çıktığı için teşekkür  eden Dayıoğlu “Şenel Aksu’yu anmak ve öğrencilerimizin böyle bir spor aktivitesi içinde bulunması bizi hem duygulandırıyor hem çok mutlu ediyor. Yarışmaya katılan, ödül alan tüm öğrencilerimizi kutluyorum” dedi.

Vefa çok önemli

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur da Şenel Aksu’nun yurtiçinde ve yurtdışında Kadın Hakları’nın yılmaz bir savunucusu olduğunun altını çizerek, vefanın çok önemli olduğunu söyledi. Batur, “Şenel Aksu unutulmaması gereken isimlerden birisi. Yıllarca Kadın Hakları uğrunda mücadele eden Aksu’nun ve anısının gelecek nesillere taşınması anlamında yapılan bu anma töreni çok anlamlı. Birlikte güzel işler yapmaya devam edeceğiz. Kadınlarımız için pozitif ayrımcılık yapacağız. Kadınların evin dışında, hayatın içinde olmaları için semt evlerimizle, kreşlerimizle onlara destek olacağız” dedi.

konuşmaların ardından Şenel Aksu’yu Anma Koşusu’nun Küçük Kızlar, Küçük Erkekler, Yıldızlar Kızlar, Yıldız Erkekler, Genç Kızlar ve Genç Erkekler kategorilerinde dereceye giren lise ve ortaokul öğrencileri ile okul müdürlerine madalya ve hediyeleri, Belediye Başkanı Abdül Batur, meclis üyeleri ile Türk Anneler Derneği İzmir Şubesi'nin Başkanı Fatoş Dayıoğlu tarafından sunuldu. 


Üye OlÜye Girişi