İzmirli hukukçulardan kadına şiddeti önleme sözü

 

İzmir Barosu Kadın Hakları Merkezi üyesi avukatlar,Tire ilçesinde öldürülen kadının duruşması sonrası açıklama yaptılar

25.11.2018
Yazı Boyutu:  
İzmir Barosu Kadın Hakları Merkezi üyesi avukatlar, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü nedeniyle İzmir Adliyesi’nde düzenledikleri basın açıklamasının ardından İzmir'in Tire ilçesinde geçtiğimiz Mart ayında vurularak öldürülen Müzeyyen Laçin'in (28) ilk duruşmasına katılmak ve müdahale talebinde bulunmak üzere Ödemiş’e gittiler.
 
Baro Başkanı Av. Özkan Yücel, Baro Genel Sekreteri ve Kadın Hakları Merkezi sorumlu yönetim kurulu üyesi Av. Perihan Çağrışım Kayadelen ile Kadın Hakları Merkezi üyesi avukatlardan oluşan heyet, duruşmada İzmir Barosu’nun müdahale talebinin kabul edilmemesi üzerine çıkışta bir açıklama yaptı.

Heyet adına açıklamayı yapan İzmir Barosu Başkanı Av. Özkan Yücel, insan haklarını korumak ve kollamanın Avukatlık Kanunu ile barolara tanınan bir hak olmasına karşın sıkça karşılaşıldığı üzere mahkemenin Baro’nun katılma talebini reddettiğini ifade ederek “Bir yandan Avukatlık Kanunu’na insan haklarını korumak ve kollamak baroların yönetim kurullarının görevidir deyip öte yandan da insan hakları ihlallerinde baroların katılan vekili olmasına izin vermemek kabul edilebilir bir şey değildir. Ama tüm bunlara rağmen vazgeçmeyeceğiz, yorulmayacağız, geri çekilmeyeceğiz. Kadın cinayetlerini en aza indirene, yok olmasını temin edene kadar mücadele etmeye devam edeceğiz. İzmir Barosu kararlıdır.” dedi.

Mahkeme bir sonraki duruşmayı 22 Ocak 2019’a erteledi.

Üye OlÜye Girişi