İZSİAD Başkanı İlknur Denizli, iş gücünde kadını Kazete'ye değerlendirdi

 

Ekonomi sadece erkeklere bırakılmayacak kadar önemli bir iş

29.01.2008
Yazı Boyutu:  
Denizli; "Bu ülkenin kadınları için hem kariyer yapmak hem de çocuk yapmak bir reklam fantezisinden daha fazla bir hedef olabilmelidir" dedi

Röportaj: Banu SAYGILI

Türkiye'nin ilk ve tek kadın sanayici ve işadamları dernek başkanı olma unvanını elinde bulundurmanın yanı sıra aslında TÜRKONFED (Türkiye Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu) yönetim kurulu üyeliği ve İşgücü'nde Kadın Komisyonu Başkanlığını da yürüterek; yöneticiliği, girişimciliği, araştırmacılığı ve gönüllü ruhu ile kadınları iş hayatında görünür kılmak için çabalıyor.
Denizli, Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, Gıda Mühendisliği Bölümü'nden mezun olduktan sonra 2000'li yılların başında MND İzolasyon'u kurarak sanayiciliğe adım atıyor. Bunun yanı sıra ticaretle de uğraşıp, kamuoyu araştırmaları ve özel eğitim kurumlarında çalışmalar yürütüyor. 2005 yılında ise İZSİAD (İzmir Sanayici ve İşadamları Derneği) Başkanlığına seçilmekle kalmayıp, bir süredir de İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun danışmanlığını yürütüyor.

KADIN İSTİHDAM SAYISI 250 BİN AZALDI
"Türkiye için bir şeyler yapmaya kendimi zorunlu hissettim" diyen Denizli, kariyerinde bu noktaya gelmesinde en önemli faktörün ise işine olan inancı olduğunu söylüyor.
İlknur Denizli'ye Türk kadınının iş ve siyaset yaşamında ne kadar var olabildiğini sorduğumuzda, 2003-2007 arasındaki 5 yılda Türkiye'de kadın istihdam sayısının 250 bin azaldığına da işaret ederken, aynı süreçte erkek istihdamının ise 1 milyon 250 bin kişi arttığını belirtti.
"Girişimci kadınlarımıza ciddi kaynaklar aktarabilirsek kadınlarımız iş hayatında gerekli ağırlığa kavuşacaklardır "diye konuşan Denizli şu açıklamalarda bulundu: "İş hayatında, sosyal hayatta gerekli alanı açmadığımız kadını siyasette görmeye çalışmak biraz hayalciliktir. Önce kadın işgücünü keşfederek ekonomimizin olmazsa olmazı kabul edip, işgücü piyasasına sokmalıyız."
Denizli, kadınların işgücü piyasası içinde yeterince yer almamalarının 3 temel sebebini ise şöyle anlattı: " Birincisi, kadınlarımızı yeterince eğitemiyoruz. İkincisi, hukuki olarak hala kadınlarımızın aleyhine kanunlarımız ve uygulamalarımız var. Üçüncüsü ise çalışan kadınlarımız ve girişimci kadınlarımızı finansal açıdan desteklemiyoruz."
Türkiye'yi rekabetçi konuma, Kadın İşgücü taşıyacaktır
İlknur Denizli, Türk ekonomisinin rekabetçi konumundan uzak olmasını kadın işgücünün ekonomiye yansımamasından kaynaklandığını kaydederken, Türk iş dünyasında kadının çalışan bir birey olarak değil, çocuk ve yaşlı bakımında ana unsur olarak görüldüğünü belirtti. Üyelerinin yüzde 95 erkeklerin oluşturduğu ve iş dünyasının çatı örgütü olan TURKONFED'in 'İş dünyasında kadın' raporunun sunumunu Eskişehir de düzenlenen 11. Girişim ve İş Dünyası zirvesinde yapan Başkan Denizli; "Bu ülkenin kadınları için hem kariyer yapmak hem de çocuk yapmak bir reklâm fantezisinden daha fazla bir hedef olabilmelidir" diye açıkladı.
Rapor, ülkemizde kadınların sadece yüzde 25'inin bir iş bulup çalıştığını, 1000 kadından ise sadece 7 tanesinin iş dünyasında girişimci olarak kendine yer bulabildiğini ortaya koyuyor.
Sivil Toplum Örgütleri'nde de kadın üyelerin sayısının yeterli olmadığını kaydeden İzmir doğumlu Denizli, her alanda ilk ve az olmanın zorlukları bulunduğunu ifade ederek "İlk olmak ve az olmak çok acı" dedi..
"Ülkemizin geleceği açısından ekonomi sadece erkelere bırakılamayacak kadar önemli bir iştir" diyen Denizli, Türkiye ekonomisinin 2007 yılında beklenen atılımı yapamadığını ve şu anda piyasalarda büyük sıkıntılar yaşandığına dikkat çekerek; "Bu sıkıntıların aşılması için hükümet öncelikle üretimin önündeki engelleri kaldırmalı, istihdam üzerindeki vergi yükü azaltılmalı ve sosyal güvenlikte reforma gidilmeli. Aksi takdirde 2008 yılında ekonomide daha büyük sıkıntılar yaşayabilme olasılığımız çok yükselir" diye konuştu.


Üye OlÜye Girişi