İZSU'da 500 işçinin kadro talebi reddedildi

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Sular İdaresi'nde (İZSU) çalışan 500 işçisinin kadro talepleri oluşturulan komisyonca reddedildi, işçiler İZSU önünde eylem yaptı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise sessiz.

21.02.2018
Yazı Boyutu:  
AKP Hükümeti'nin “kamuda çalışan taşeron işçilere kadro veriyoruz” diye takdim ederek apar topar gerçekleştirdiği KHK düzenlemesinin nasıl bir balon olduğu pratik sonuçlarla görülüyor.

Başvuru süreci bir eziyet bekleme süreci başka bir eziyet olan kadroya geçmenin aslında sadece sınırlı bir kesimi kapsadığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İzmir Su ve Kanalizasyon İşleri (İZSU) Genel Müdürlüğü’nde şoför olarak çalışan yaklaşık 500 işçinin karşılaştığı sonuçla daha bir netleşti. Kadro talebiyle başvuran işçilere ilgili komisyon, belirtilen şartlara uymadıklarını gerekçe göstererek olumsuz yanıt verdi.

Bunun üzerine İZSU önünde bir araya gelen işçiler “Kadro hakkımız söke söke alırız!” sloganları ile tepki gösterdi, yazdıkları dilekçelerle Çalışma Bakanlığı’na itirazda bulundu.

Mezopotamya Ajansı’ndaki habere göre 500 işçi, 696 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile taşeron işçiye getirileceği belirtilen kadro düzenlemesinden yararlanmak istedi. Ancak işçilerin yapmış oldukları başvuruları inceleyen Başvuru Tespit Komisyonu, işçilerin başvurularını “İhale personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı kapsamında değildir” gerekçesi ile reddetti. Gerekçe olarak da taşeron firma ile belediye arasında yapılan ihale sözleşmesinde kamu ihale kapsamında işçi giderlerinin yüzde 70’in altında kaldığı ve KHK ile getirilen düzenlemeyi kapsamadığı gösterildi. 
 
‘Koşulsuz şartsız herkese kadro!’
 
İşçiler bunun üzerine DİSK Genel-İş İzmir 2 No’lu Şubesi’yle birlikte Konak’ta bulunan İZSU binasının önünde toplandı. İşçiler burada “Kadro hakkımız söke söke alırız!” ve “Direne direne kazanacağız!” sloganları attı. Burada işçilere hitap eden DİSK Genel-İş İzmir 2 No’lu Şube Başkanı Arif Yıldız, kadronun tüm taşeron işçilerin hakkı olduğunu belirtirken, “Kim olursa olsun, hangi şirkette çalışırsa çalışın, koşulları ne olursa olsun, biz tüm taşeron işçilerin kadroya geçirilmesini ve belediyenin bir biriminde istihdam edilmesini istiyoruz” dedi. “Koşulsuz şartsız herkese kadro” dediklerini hatırlatan Yıldız, “Son iki yıldır Türkiye’yi KHK’lerle yöneten iktidar ayın 24’ünde muhalefet partilerine, emek örgütlerine sormadan gecenin bir yarısı 696 Sayılı KHK ile ‘Ben söyledim, dediğim gibi’ anlayışı ile 450 bin kişiye kadro verdiğini duyurdu. Evet 450 bin kişiye kadro verildi. Ama bu kadro verdikleri yerleri biz çok iyi biliyoruz; Saraydaki çalışanlara verdiler. Kendi bakanlıklarına verdiler. Ama burada çalışan gerçek işçilere emekçilere verilmediğini biz bir kez daha gördük. Biz o yüzden bunu bir kez daha gözden geçirmelerini istiyoruz. İşverenlerin kuyrukçuluğunu yapan sendikalar, durmanız gereken yer işçilerin yanıdır” diye konuştu. 

Açıklamanın ardından işçiler sloganlar eşliğinde yanlarında getirdikleri dilekçeleri Çalışma Bakanlığı’na göndererek, başvuruların reddedilmesine yönündeki karara itiraz etti. İşçiler dilekçelerinde başvurularının reddedilmesinin hukuki bir yanının olmadığını belirtti.  (Alınteri)


Üye OlÜye Girişi