İztuzu'nda 7 gündür nöbetteler

 

İKUP öncülüğündeki çevreci grubun nöbeti 7 gündür devam ediyor

04.01.2015
Yazı Boyutu:  
 
 
Muğla'nın Ortaca ilçesindeki İztuzu Plajı'nın işletme hakkını alan İngiliz ortaklı özel şirket Dalyan Çevre Turizm Ticaret Limited Şirketi'nin (DALÇEV), buradaki tesislere girmemesi için İztuzu Kumsalını Kurtarma Platformu (İKUP) öncülündeki çevreci grubun nöbeti 7 gündür devam ediyor.
 
 
İztuzu Plajı'nın işletme hakkını alan İngiliz ortaklı özel şirket DALÇEV'in yetkililerinin, 28 Aralık gecesi üç otomobille tesisleri devralmaya gelmesi tepkilere neden oldu.
 
Olayın ardından bölgede jandarma ekipleri geniş güvenlik önlemleri alırken, tesislerin bulunduğu alana kimsenin girişine izin verilmedi.
 
Dalyan'a gelen Muğla Vali Yardımcısı Kamil Köten, Dalyan Jandarma Karakolu'nda Ortaca Kaymakamı Hüseyin Yılmaz ve Ortaca Belediye Başkanı CHP'li Hasan Karaçelik'in de katılımıyla bir toplantı düzenledi.
 
 
Toplantıda alınan karar neticesinde sahile gelen jandarma ekipleri, her iki tarafla görüşerek sahili boşalttı ve nöbeti devraldı. Sonrasında bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çevreciler, DALÇEV'in tekrar İztuzu'ndaki tesislere girmemesi için yılbaşı gecesinden itibaren plajın girişinde nöbet tutmaya başladı. 7'nci gününe ulaşan nöbette katılımcı sayısı giderek artmaya devam ediyor.
 
Katılanlar tarafından oluşturulan, eyleme destek verenlerin isimlerinin yer aldıgı panoya yeni isimler eklendi. Katılımcı sayısı bine ulaştı. Anı defteri oluşturuldu, eyleme destek verenler düşüncelerini yazdı. Eyleme destek için gelenler, getirdikleri kek ve kasalar dolusu meyveyi nöbete katalanlarla paylaştı. Ege Yolcu Grubu üyesi yaklaşık 20 motosiklet tutkunu da alanda çadır kurup geceyi burada konaklayarak geçirdi.
 
 
HU HU İZTUZU'DAN SEMA GÖSTERİSİ
 
Ayrıca, yerel sanatçılar Mete Şen ile Gökhan Budak, bağlama eşliğinde türküler söyledi. İztuzu'ndaki direnişe CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, MHP Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan, önceki dönem CHP Muğla Milletvekili Ali Arslan da destek verdi.
 
Milletvekili Tanal, burada yaptığı konuşmada, ülkede hukukun yerle bir edildiğini dile getirerek, "Çevre hakkı denildiği zaman insanların sağlıklı, dengeli bir çevrede yaşaması devletin görevidir. Gidecek başka bir çevremiz yok. Yaşam standartlarımıza sahip çıkmamız için buradaki insanlar önemli bir görevi yerine getiriyor. İztuzu'na müdahale etmek Muğla'nın turizmine müdahale etmektir. İztuzu'na müdahale etmek Muğla'nın ekonomisine müdahale etmektir. İztuzu'na müdahale etmek insanların sağlıklı çevrede yaşamasına müdahale etmek demektir. Bu müdahalenin sonucu insan hakları ihlaline girer." dedi. (Başkahaber)
 
 

Üye OlÜye Girişi