JES'e karşı mücadele veren Alevi köyüne dava

 

Manisa'nın Salihli ilçesine bağlı Hacıbektıaşlı köyünde yapılmak istenen Jeotermal Elektirik Santrali’ne (JES) karşı mücadele veren Alevi yurttaşlar hakkında dava açıldı.

29.06.2020
Yazı Boyutu:  
Yaklaşık iki yıldır toprağı, havası, sağlığı için mücadele eden Hacıbektaşlı halkı,  40 Alevi yurttaş hakkında açılan davanın korkutma amacıyla yapıldığını bildiklerini, korkmadıklarını ve yaşamı savunmaktan vazgeçmeyeceklerini söylediler.

Hem JES’e karşı mücadele eden halkın avukatlığını yapan, hem de bu davada sanık olarak yargılanmakta olan Av. Seçil Ege Değerli süreçle ilgili şunları kaydetti:Hacıbektaşlı’da topraklarını, doğasını, yaşamını savunan, yağmacı enerji şirketlerinin hukuksuz müdahalelerini önlemeye çalışan halkın, özel mülkiyete tabi bir alanda toplanarak gösterdiği tepkiye hukuka aykırı olarak müdahale eden, gazla copla kalabalığın üstüne gelerek fiili bir durum yaratan kolluk güçleri hakkındaki şikayetimiz ısrarla işleme alınmaksızın ve jandarma erleri şikayetçi yapılarak açılmış zorlama bir davadır bu.

Hacıbektaşlı halkının direnişine katılan Manisa Milletvekili Vehbi Bakırlıoğlu da şunları söyledi:

Salihli Hacıbektaşlı Mahallesinde yaşayan insanlar evlerinin hemen dibinde kurulmak istenen Jeotermal sondaj kuyularına ve elektrik Santraline “HAYIR” diyerek esasında kendi yaşam haklarına sahip çıkıyorlar. Bu insanlar doğasına, toprağına suyuna sahip çıkıyorlar. Bu insanların cezalandırılmak istenmesi kabul edilemez… Esas hukuksuzluğu yapan jeotermal şirketinin kendisidir. Hatırlayınız bundan aylar evvel köylülerin direnişi başlamıştı. Köylüler bir çadır kurmuş ve nöbete başlamışlardı. Ve bu çadır, gece yarısı yapılan bir operasyon ile jandarmalar tarafı dan sökülmüştü. Sonrasında ise tesisin ruhsat almadığı, izinsiz inşaat çalışması yaptığı ortaya çıkmıştı. Bu hukuksuzluğun bedelini şirket ödedimi? Hiç sanmıyorum. Gerekli izinler alındıktan sonra şirket Hacıbektaşlıların açtığı davanın sonucunu beklemeden inşaat çalışmalarına başladı.

Davanın 22 Ekim tarihinde görüleceğini belirten Hacıbektaşlı halkı tüm yaşam savunucularını davaya beklediklerini bildirdi.

Ne olmuştu?

2019 Şubat ayından bu yana SANKO Şirketinin Salihli’nin Hacıbektaşlı Köyü’ne açmayı planladığı JES kuyusuna karşı Hacıbektaşlı halkı fiili bir direniş başlatmış, imza kampanyasından yaşam nöbetine kadar çeşitli yollarla hem JES’e karşı mücadeleyi tüm Salihli’ye duyurmuş hem de açtıkları davaları bir bir kazanarak şirkete karşı hukuki bir zafer elde etmişti. 2019 Ağustos’ta şirketin ‘ÇED Gereki Değildir’ raporuna karşı halk yürütmeyi durdurmak için dava açmış; toprağını savunmak için yaşam nöbeti başlatan halk nöbetin ilk gününde kolluk kuvvetlerince darp edilerek göz altına alınmıştı. (sendika.org)


Üye OlÜye Girişi