JİTEM üssünden ceset fışkırıyor!

 

Bir dönem JİTEM i sorgu merkezi ve cezaevi olarak kullanılan Diyarbakır daki kazılarda bulunan kafatası sayısı 23 e yükseldi

25.01.2012
Yazı Boyutu:  

 Diyarbakır daki JİTEM in sorgu Merkezi binası olduğu 25_toplum_kaz__larda_bulunan_kafatas___say__s___23__e_y__kseldii.jpgtahmin edilen tarihi İçkale de, insan kemiklerinin bulunduğu bölgede valiliğin yeni görevlendirdiği 20 işçiyle başlatılan kazılarda 4 kafatası daha bulundu. Böylece kazılarda çıkarılan kafatası sayısı 23 e yükseldi.

Diyarbakır ın Sur ilçesindeki tarihi İçkale de, bir dönem ceza ve tevkifevi olarak kullanılan yapının yanındaki çevre düzenleme çalışmaları sırasında, insan kemikleri bulunması üzerine başlatılan soruşturma devam ediyor.

Sur İlçesi nde bir dönem ceza ve tevkifevi olarak kullanılan tarihi İçkale de 11 Ocak ta çevre düzenleme çalışmaları sırasında insan kafatasları bulunması üzerine başlatılan ve genişleyerek devam eden kazılarda, bu sabah itibariyle 4 kişiye ait kemiğin daha bulunduğu belirtildi. 20 işçiyle sabah yeniden başlatılan kazı çalışmalarında 4 kafatası ile kemik parçaları bulunmasıyla böylece kazılarda çıkarılan kafatası sayısı 23 e yükseldi.

İl Özel İdare Müdürlüğünce görevlendirilen işçilerin, büyük bir kısmının sağlık sorunlarını gerekçe göstermesi üzerine dün kazılara ara verilmiş, bunun üzerine Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Diyarbakır Valiliğine yazı yazarak, yeni personel görevlendirilmesi talebinde bulunmuştu.

Geçen hafta tarihi İçkale bölgesinde kazı çalışmalarında ortaya çıkan kafatası ve kemikler DNA tespiti için İstanbul Adli Tıp Kurumu na gönderilmişti. Burada yapılacak işlemin ardından, yakınlarının kayıp olduğunu iddia eden vatandaşlardan alınacak kan örnekleriyle, kemiklerden elde edilen DNA ların karşılaştırılıp, kimlik tespitlerinin buna göre yapılacağı belirtilmişti.

ANAHTAR KELİMELER


Üye OlÜye Girişi