Kaçak villalar değil, yoksulun evlerini yıktılar

 

İzmir Urla Belediyesi'nin Balıklıova Mahallesi'ndeki yıkımlar, CHP'li Belediye Başkanıyla CHP'li milletvekilini karşı karşıya getirdi

20.01.2016
Yazı Boyutu:  
AKP’ye yakın işadamı Latif Topbaş ve yandaşlarına ait İzmir’in Urla İlçesi’ndeki 18 kaçak villa hakkında İzmir 2. İdare Mahkemesi yıkım kararı vermişti. Danıştay da kararı onamıştı. Gözler Urla Belediye Başkanı CHP’li Sibel Uyar’a çevrilmişti. Ancak o, yıkım kararını uygulamadı. Şimdi ise garibanların evi yıkılıyor.

Evlerinin yasal olduğunu savunan vatandaşlar, belediyenin yıkım kararı hakkında İzmir İdare Mahkemeleri’ne başvurduklarını ve yargı sürecinin henüz tamamlanmadığını vurguladı. Vatandaşlar ile jandarma arasında yıkım gerginliği yaşandı.O SORUYA YANIT VEREMEDİ

Sözcü TV muhabiri Gökmen Ulu’nun Urla Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Özdemir’e yöneltilen “Neden kaçak villaları yıkmıyorsunuz?” sorusu ise ortalığı alevlendirdi. Muhabirin bu sorusuna Hüseyin Özdemir cevap veremedi.

CHP'Lİ MUSA ÇAM'DAN YIKIMLARA TEPKİ

Urla’nın Balıklıova Mahallesi’ndeki yıkım gerginliği ile ilgili CHP İzmir Milletvekili Musa Çam’dan açıklama geldi. Temmuz ayında Balıklıova sakinleri ile buluşan Çam, vatandaşlara, “Danıştay süreci tamamlanana kadar yıkım ve tahliye işlemi yapılmayacak. Bu CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun sözüdür” demişti. Çam, verilen sözün ilk Danıştay kararı değil, ikinci Danıştay kararı ile ilgili olduğunu ifade ederek, belediyenin bu kararı beklemesinde fayda gördüğünü söyledi.Çam, yaptığı açıklamada, “Balıklıova Mahallesi’ndeki vatandaşlarımızın, Urla Belediyesi’nin yıkım kararı ile ilgili mahkemeye başvurduklarını ve Danıştay sürecinin noktalanmasına kadar yıkım işleminin durdurulması hakkında genel başkan yardımcısı Veli Ağbaba’ya başvurusu üzerine, Ağbaba genel başkanımıza konuyu aktarmıştı. Genel başkanımız da Danıştay kararının beklenmesi yönünde talimat vermişti. Şu anda (belediye) Danıştay kararı olduğunu iddia ediyor. Ancak orada oturan vatandaşlar, söz konusu Danıştay kararının yürütmenin durdurulması hakkında olduğunu, yapılarının yıkılması hakkındaki yargı sürecinin ise devam ettiğini söylüyor. Bence ilk Danıştay kararı değil, ikinci Danıştay kararının beklenmesinde fayda görüyorum. Çünkü bizim ve genel başkanımızın sözü Danıştay süreci tamamlanana kadar tahliye ve yıkım işlemi yapılmaması yönündeydi” dedi.

Balıklıova’daki 74 evin yıkımı hakkındaki dava İzmir 1. İdare Mahkemesi’nde halen devam ediyor.

(Sözcü)Üye OlÜye Girişi