Kadavradan rahim nakliyle doğum 1,5 yıl sonra

 

Kadavradan rahim nakli gerçekleşen Derya Sert’in sağlık durumu düzeliyor...

30.08.2011
Yazı Boyutu:  

 21 yaşındaki Derya Sert in Tedavi süreci istenen düzeyde gerçekleşirse 6- 9 ay sonra dondurulan embriyolardan birinin nakledileceği Sert, 1,5 yıl sonra bebek sahibi olabilecek.

Dünyada ilk kez Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde 9 Ağustos’ta kadavradan rahim nakli yapılan 21 yaşındaki Derya Sert’in tedavisi sürüyor.

20 gün önce gerçekleşen kadavradan rahim nakli operasyonu ardından Doç.Dr. Münire Erman Akar ve 2,5 yıllık eşi Mustafa Sert ile birlikte basının karşısına çıkan Derya Sert, “Çocuğum erkek olursa ismini Ömer koyacağım” dedi.

Hastanede yapılan basın toplantısında rahim nakli operasyonundaki süreç ile ilgili bilgi veren Plastik Rekonstrüktif Cerrahi Estetik Anabilim Dalı Başkanı Doç.Dr. Ömer Özkan, ameliyat sonrası 20 günün tamamlandığını söyledi. En önemli dönemin ilk 10 gün olduğunu söyleyen Doç.Dr. Özkan, şöyle dedi,

“Riskler azalıyor. En son gerekli muayene ve tetkiki cuma günü yaptık. İlaç düzeylerimiz gayet iyi gidiyor. Hastamız ağızdan ilaç almaya başladı. Sağlık durumu gayet iyi. İlgiden bunalmasın diye bu sıralar basından ve kamuoyundan biraz uzak tutuyoruz. İlaç durumu birinci ayın sonunda azalacak.

3’üncü aydan itibaren daha da azalacak. Bundan sonra gelişmeleri hep birlikte takip edeceğiz.”

Doç.Dr. Özkan, bir soru üzerine, “Bebeğin rahme konulması ile ilgili dünyada daha önce yaşanmış bir örnek yok. Bu ilaç dozlarına ve gelişmelere bağlı. Biz işler yolunda gittiğine karar verirsek hasta kadın doğuma gönderilecek.

Ancak şu kadarını söylemeliyim Derya hanım çocuğunu kucağına 1,5 yılı bulacak bir sürecin sonunda alabilecek” diye konuştu.

Doç Dr. Ömer Özkan, rahim nakli ameliyatının ardından dünyanın hemen her yerinden talep geldiğini ifade ederek, “En çok talep İngiltere, Fransa ve Almanya’dan geliyor. Ancak biz henüz Derya hanım ile ilgili süreci takip ettiğimiz için bu hastalarla görüşmemeyi tercih ediyoruz. Burada alacağımız sonuç hem biz hem de dünyadaki bilim çevreleri tarafından ilgiyle izleniyor” dedi.

Kadın Sağlığı Ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Münire Erman Akar ise şöyle konuştu:

“Hastamıza ait elimizde 11 dondurulmuş embriyo var. Rahme embriyo yerleştirme süreci geldiğinde bunlardan yalnız birisini yerleştireceğiz. Biz şu an için hastamızın tekil gebelik yapmasını öngörüyoruz. Ancak yine de tek yumurta ikizi olma gibi bir riski var. Dünyadaki kadavradan ilk rahim nakli olduğu için takiplerimize göre karar vereceğiz.”

"UMUDUN BİTTİĞİ YERDEYİM"

Geçirdiği rahim nakli ameliyatının ardından ilk kez konuşan Derya Sert, şunları anlattı, “Daha sonra hocamız ile görüştük ve rahim nakli olabileceğimizi öğrendim. Çocuğumuzun ismini erkek olursa doktor beyin ismini yani Ömer vermeyi düşünüyoruz.” Mustafa Sert ise, “Gönül ister ki çocuk sayımız 3-4 olsun. Ama şu aşamada yalnız bir çocuğumuz sağlıklı olsun yeter” dedi.


Üye OlÜye Girişi