KADEM'den kadına karşı şiddette ortak duruş çağrısı

 

KADEM Genel Başkanı Yılmaz, "Kadın STKlar olarak aynı iklimi solumak zorunda değiliz. Ama bazı meseleler var ki kadına karşı cinsel, ekonomik, psikolojik şiddetle ortak mücadele vermeliyiz" dedi

26.11.2016
Yazı Boyutu:  
Altı AKP milletvekilinin hazırlayıp 16 Kasım gece yarısı Meclis’e sunduğu, “kız çocuklarına yönelik cinsel istismarda bulunanların evlilik şartıyla affedilmesine” yönelik önergenin iptal edilmesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan Bayraktar’ın Genel Başkan Yardımcısı olduğu KADEM’in çıkışı büyük yankı yaratmıştı. Bu yankının sürdüğü bir tarihte, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Dayanışma ve Mücadele Günü’nde İstanbul'da başlayan 2’nci Uluslararası Kadın ve Adalet Zirvesi, KADEM’in  (Kadın ve Demokrasi Derneği) kadın hakları mücadelesindeki iddiasını kamuoyuna bir kez daha anlatma fırsatı yarattı. KADEM Genel Başkanı Sare Aydın Yılmaz konuşmasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a mutabakat çağrısından, hükümete de kamuoyundan yükselen talebi dikkate almasından dolayı teşekkür etti.

KADEM Genel Başkanı Sare Aydın Yılmaz: “16 Kasım’da verilen cinsel istismar önergesinin iptal edilmesinde tüm kadın örgütlerinin farklı bakış açıları olmasına karşın  ortak mücadele vermesinin önemine değinerek " Hepimiz aynı düşünmek, aynı iklimi solumak zorunda değiliz. Ama bazı meseleler var ki kadına karşı cinsel, ekonomik, psikolojik şiddetle ortak mücadele vermeliyiz.”  dedi

Önergenin iptal edilmesinde sadece KADEM'in değil,  başta kadın sivil toplum örgütleri, kamuoyu, kamu vicdanı bir araya toplandığını anlatan KADEM  Başkanı Yılmaz  şöyle konuştu:

"Sayın Cumhurbaşkanımız buna kulak verdi. Hükümet de kamuoyundan yükselen talebi dinledi. Bu bir uzlaşı ve hangi görüşten olursa olsun kamuoyunun ortak çalışmasıydı. Yasayı yeniden çalışırken eminim farklı bakış açıları olacaktır. Ama bunu da başarmalıyız. Kız çocuklarımız, kadınlarımız için fayda sağlayacak diyalog kurmalı, hareket etmeliyiz. Siyasi ve ideolojik çekişmelerin, kaygıların veya buna malzeme olacak duygu ve hareketin üzerinde görmeliyiz. Hepimiz aynı düşünmek, aynı iklimi solumak zorunda değiliz. Ama bazı meseleler var ki kadına karşı cinsel, ekonomik, psikolojik şiddetle ortak mücadele vermeliyiz.” 

O GECE KADEM...

Yılmaz.  cinsel istismar önergesiyle ilgili düzenlemenin geri çekilmesiyle ilgili dernek olarak girişimlerini şöyle özetledi:

"AK Partili 6 milletvekilinin gece yarısı Meclis’e sunduğu önergeyi haber alır almaz hemen harekete geçtik. Görüş alışverişinden sonra büyük tepki duydukları önergeye karşı alacakları tavırla ilgili perşembe sabahı toplanmaya karar verdik. KADEM Kurucusu Hukuk Komisyonu üyüyemiz Av. Pınar Kandemir Hacıbektaşoğlu,  Genel Başkan Yardımcımız Sümeyye Erdoğan Bayraktar, dernek yönetim kurulu üyeleri ve Hukuk Komisyonumuz  sabah 10.00’da başlayıp 16.00’ya kadar süren toplantıy yaptık."

 Av. Pınar Kandemir Hacıbektaşoğlu da kaleme aldıkları basın açıklamasına ilham veren bir olayı anlattı: “70 yaşındaki annem Ağrı’dan aradı. 25 yıl önce 9 yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismarda bulunan 45 yaşındaki evli adamın, kızın babasını bir silah göndererek ikna ettiğini anlattı. ‘O küçücük kız çocuğu, kuma gitti. Şimdi yedi çocuklu ve perişan. Kanun çıkarsa böyle mi olacak kız çocukları’ dedi.” 

 Altı saatin sonunda ortaya çıkan basın açıklamasını bu duygu ve düşüncelerle kaleme aldıklarını söyleyen Hacıbektaşoğlu, tasarının iptal edilmesinden sonra duyduğu tarifsiz mutluluğu, iç huzurunu anlattı.


Üye OlÜye Girişi