Ka.der den Basketbol Federasyonu na teşekkür

 

Ka.Der, bayanlar liginin adını "kadınlar ligi" olarak değiştiren Basketbol Federasyonu na teşekkür etti

26.05.2010
Yazı Boyutu:  

Türkiye Basketbol Federasyonu’nun “Bayanlar Ligi”nin adını “Kadınlar Ligi” olarak değiştirmesini memnuniyetle karşıladıklarını belirten Kadın Adayları Destekleme ve Eğitme Derneği (Ka.Der) Genel başkanı Fatma Çiğdem Aydın,  "Basketbol Federasyonu nu Aldıkları bu çağdaş karar nedeniyle kendilerini tebrik ve takdir ediyoruz" dedi. 

Tüm spor dallarındaki federasyonları da “kadınlara” “bayan” değil “kadın” demeye davet ettiklerini belirten Ka.der Genel Başkanı Aydın, yazılı açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

"Kadınlara “sözde” nezaket icabı “bayan” denmesi, hem kadın cinsine hakarettir hem de Türk dili kurallarına aykırıdır. “Bayan” bir cinsiyeti ifade etmez, bir hitap kelimesidir. Spor takımlarında ısrarla “bayan” kelimesini kullanmak isteyen federasyonlardan erkek oyunculardan oluşan takımların adını da “Baylar …. Takımı” olarak değiştirmelerini bekliyoruz.

“Bayan” kelimesine karşıyız, çünkü kadına “bayan” demek erkek egemen toplumun kadınları toplumsal statülerine, yaş ve medeni durumlarına göre kategorilere ayırarak kadın bedeni üzerinde tahakküm kurma arzusundan ileri gelmektedir. 

Basketbol Federasyonunun kararına karşı çıkanlar, kadın kelimesinin kızları rencide ettiğini iddia ediyor. Asıl bu iddialarda bulunanlar kadınları rencide ediyor, kadınlığı “ayıp” bir şeymiş gibi dışlıyor ve kadın-kız arasında ayrım yaparak sporcunun cinsiyetine değil kimseyi ilgilendirmemesi gereken cinsel hayatına vurgu yapıyor.  

Kadınlara “bayan” demek ayrımcılıktır, kadının insan haklarına aykırıdır. Tüm kurum ve kuruluşları kadınlara “bayan” demekten vazgeçmeye çağırıyoruz." 


Üye OlÜye Girişi