KA.DER: Dilin kemiği yok ama cinsiyeti var

 

Ka.Der'e göre Türkiye’de kadınlar ve erkekler siyaseti “erkek dili” ile yapıyor.

6.04.2016
Yazı Boyutu:  
Kadın Adayları Destekleme Derneği (KA.DER) Türkiye siyasetinde yaşanan dil kirliliğine ve cinsiyetçi söylemlere dikkati çekerek partileri  sorunları ortak akılla çözmeye çağırdı. 

İsim vermeden CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun partisinin dünkü grup toplantısında, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Razamanoğlu'nu hedef alan cinsiyetçi söylemine dikkati çeken  KA.DER Genel Yönetim Kurulu yazılılı bir açıklama yaparak şu ifadelere yerv erdi:

"Türkiye’de kadınlar ve erkekler siyaseti “erkek dili” ile yapıyor. Saldırgan, küçümseyici, aşağılayıcı, ötekileştirici ve son derece “zararlı” bir dil bu. Toplumu ayrıştırırken, şiddeti arttırıyor. Toplum olarak politikacıların şiddetine maruz kalıyoruz. Siyasette var olmaya çalışan kadınlar “bu dili kullanarak kabul edilmeye” çalışıyor, çünkü sayıları çok az. Siyasi Partiler ve Seçim Kanunu değişmedikçe, parti yönetimlerinde ve seçimlerde kota uygulanmadıkça da kadınlar adına değişim çok yavaş olacak. Yani siyasette hakim olan ve giderek “zorbalaşan” dili uzun yıllar görmeye devam edeceğiz.

KA.DER olarak partilere çağrımız, birbirleri ile uğraşacaklarına, karşılıklı söz düellolarına gireceklerine, oturup sorunları “ortak akılla” çözmeye çalışmaları. Her gün insanların teröre kurban gitmesinin, çocukların tacize, tecavüze, sömürüye uğramasının, kadın cinayetlerinin, yolsuzlukların, haksızlıkların önüne geçmenin yolu kavgadan değil “barış dili”nden, uzlaşmadan, karşılıklı ve toplumla doğru iletişim kurmaktan geçiyor."
Üye OlÜye Girişi