Kadıköy'de Boğaziçi protestolarında 4  tutuklama, bir ev hapsi

 

İstanbul Kadıköy’de Boğaziçi protestoları sırasında gözaltına alınan 5 kişiden 4'ü tutuklandı, 1 kişiye ev hapsi adli kontrol hükmü verildi. Melih Bulu'nun rektör atandığı günden bu yana Boğaziçi protestolarında tutuklananların sayısı 8, haklarında ev hapsi kararı verilenlerin sayısı 24 olarak belirlendi.

06.02.2021
Yazı Boyutu:  
Boğaziçi protestolarında gözaltına alınan ve tutuklanan öğrenciler için Kadıköy'de yüzlerce kişinin katıldığı eyleme polis tarafından yapılan müdahale sonucu gözaltına alınanlardan son olarak 5 kişinin de emniyet işlemleri tamamlandı.

Anadolu Adliyesi'ne sevk edilen N.E., A.K., Y.E.K., M.C.D., ve Ö.Ş., ayrı ayrı ‘2911 sayılı gösteri/yürüyüş kanununa muhalefet', ‘görevi yaptırmamak için direnme', ‘kamu malına zarar verme' suçlarından tutuklama istemiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi.

Savcılık, ayrıca Ö.Ş.'ye ‘terör örgütü propagandası yapmak' suçundan da tutuklama talep etti. Hakimlikteki sorgusu tamamlanan kişilerden 4’ü tutuklandı, 1’ine ev hapsi adli kontrol hükmü verildi.

Boğaziçi dosyası avukatları, yaptıkları görüntülü açıklamada 1 Ocak 2021 tarihinde AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi'ne Melih Bulu'nun rektör atandığını hatırlatarak yapılan atamayı protesto ettiği için 600'e yakın öğrencinin gözaltına alındığını belirtti.

“YÜRÜTMENİN EN ÜST MAKAMLARI TARAFINDAN HEDEF GÖSTERİLDİ”

Avukatlar tarafından yapılan ortak açıklamada, 21 öğrenciye ev hapsi adli kontrolü verildiği belirtilerek şöyle denildi:

* Birçok kişinin evi basıldı, özel eşyalarına el konuldu. Üniversitelerin ve adliyelerin içerisine çevik kuvvet ekipleri girdi.

* Yüzlerce öğrenci ve LGBTİ+'lar, yürütmenin en üst makamları tarafından hedef gösterildi. Binlerce insan polisin kötü muamelesine maruz kaldı.

* Bu öğrenciler, eylem sırasında yaklaşık 200 kişinin üzerine hızla sürülen ve yoldaki çöp konteynerlerinin önüne sürükleyen polis aracına zarar verdikleri iddiasıyla gözaltında tutuldu.

* Bu öğrencilerden 5'i tutuklama istemiyle 1'i konutu terk etmeme istemiyle Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi.

“BOĞAZİÇİ TUTUKLANAMAZ”

Süreç boyunca öğrencilerin yanında olduklarını ifade eden avukatlar, “Tüm süreçte öğrencilerin yanında olan avukatlar olarak, hukuksuzluklara bizzat şahidiz. Hukuksuzlukların karşısında öğrencilerin yanındayız. Müvekkillerimizi serbest bırakın. Boğaziçi tutuklanamaz” ifadelerini kullandı.

Bugün mahkemeye çıkarılan 4 arkadaşımız daha tutuklandı, 1 arkadaşımıza ev hapsi verildi. Tarihe geçsin Melih Bulu Boğaziçi’ne rektör olsun diye bir haftada toplam 8 tutuklama, 24 ev hapsi kararı verildi. #BoğaziçiTutuklanamaz

CHP'Lİ SERA KADIGİL: BİRGÜN BİLE HAPİS YATMAYACAK KİŞİLER TUTUKLANDI

Anadolu Adliyesi’nde bulunan CHP’nin hukukçu milletvekillerinden Sera Kadıgil, Twitter’dan yaptığı paylaşımda yurttaşlara ‘toplantı ve gösteri yürüyüşlerine muhalefet’, ‘görevi yaptırmama’ ve ‘kamu malına zarar’ gibi suçlamaların yöneltildiğini belirterek, “Üst sınırdan ceza alsa bir gün hapis yatmayacak kişiler tutuklandı” yorumunda bulundu.4 tutuklama, 1 ev hapsi. Parti üyemiz Akın Karakuş da tutuklandı. Suçlar değişiyor ama geneli 2911’e muhalefet, (TCK 265) direnme ve kamu malına zarar. Üst sınırdan ceza alsa bir gün hapis yatmayacak kişiler tutuklandı.
Sera Kadıgil
@serakadigil
Sorgular tamamlandı. Mahkemenin kararını bekliyoruz. #BoğaziçiTutuklanamaz twitter.com/mtanal/status/
782
243
Copy link to TwÜye OlÜye Girişi