Kadın bakan diplomasında sahtecilik iddiası üzerine istifa etti

 

İspanya Sağlık Bakanı Carmen Monton, yüksek lisans diplomasında sahtecilik yaptığı iddiaları üzerine istifa ettiğini açıkladı. Böylece İspanya Kabinesi'nde kadın bakan sayısı 10'a düştü.

12.09.2018
Yazı Boyutu:  
Diken’in haberine göre İspanya basını, başkent Madrid’deki Kral Juan Carlos Üniversitesi’nde toplumsal cinsiyet çalışmaları alanında yüksek lisans derecesi alan Monton’un notlarında manipülasyon, tez çalışmasında da intihal yaptığını ileri sürmüştü.

Eldiario.es adlı internet sitesi de Monton’un yüksek lisans derecesini, hiçbir hocayla iletişim kurmadan ve sınavları takip etmeksizin elde ettiğini iddia etmişti. La Sexta adlı televizyon kanalı ise bakanın yüksek lisans tezine ulaşmış ve pek çok sayıda intihal saptandığını belirtmişti.Söz konusu iddiaları yalanlayan Carmen Monton, bireysel durumunun hükümeti zor durumu düşürmemesi için istifa ettiğini açıkladı.

Kral Juan Carlos Üniversitesi ise Morton’un notlarının manipüle edilmesinde sorumluları belirlemek için soruşturma başlattığını duyurdu.

Kabinedeki ikinci istifa

Pedro Sanchez liderliğinde 100z gün önce kurulan hükümette ikinci kez bir bakan istifa etti.

Geçen Haziran ayında, Kültür ve Spor Bakanı Maxim Huerta 2006 ve 2008 yılları arasında 220 bin avroluk vergi kaçakçılığı yaptığı iddiasının ardından görevi bırakmıştı.

Sanchez, kendi dahil 17 kişiden oluşan kabinesinde İspanya tarihinde bir ilk olacak biçimde 11 kadın bakana yer vermişti. Monton’un istifasıyla kadın bakan sayısı 10’a düşmüş oldu. (Fotoğraf: eldiario.es)


Üye OlÜye Girişi