Kadın bakan, göçmen kabülünde din tercihine karşı

 

Belçika Sağlık Bakanı Maggie De Bloc "Din, göçmen kabulünde rol oynamamalı" dedi.

23.01.2019
Yazı Boyutu:  
Belçika'nın mülteci ve göç işlerinden de sorumlu Sağlık Bakanı Maggie De Block, selefi Theo Francken'i eleştirerek, "Müslümanlara yardım etmek istemedi. Din, göçmen kabulünde rol oynamamalı" dedi.

Belçika'nın mülteci ve göç işlerinden de sorumlu Sağlık Bakanı Maggie De Block, selefi Theo Francken'ın ülkeye Hristiyan göçmenleri getirmeye yönelik politikasını eleştirerek, "Francken, Müslümanlara yardım etmek istemedi. Din, göçmen kabulünde rol oynamamalı" dedi.
Flamanca yayın yapan Knack dergisine konuşan De Block, aşırı sağcı parti Yeni Flaman İttifakının (N-VA) eski Mülteci ve Göç Bakanı Theo Francken'ın politikalarını eleştirdi.

'BM KRİTERLERİNE AYKIRI'

Francken'ın dini belirleyici faktör olarak kullanarak Orta Doğu'daki Hristiyanları Belçika'ya getirmek için özel program oluşturduğunu belirten De Block, bunun Birleşmiş Milletler (BM) kriterlerine aykırı olduğunu söyledi.

De Block, dinin kimin daha fazla yardıma muhtaç olduğunu belirleme konusunda kriter olarak alınmaması gerektiğini vurguladı.

Belçika'da Francken'ın başlattığı girişimle 2015 yılından bu yana ülkeye Hristiyan göçmenlerin kabulü kolaylaştırılmış, bu program kapsamında 900'den fazla 'insani vize' dağıtılmıştı. (Sputnik)


Üye OlÜye Girişi