Kadın Başkandan 'Annelik Kariyeri'ne çekince!

 

İZBO Başkanı Işınsu Kestelli 'Annelik kariyerine teşvik paketi'ni şartlı destek verdi

11.01.2015
Yazı Boyutu:  

 

Kadın örgütlerinin, kadın girişimcilerin ve ve hazır giyim sanayicilerinin tepki gösterdiği  Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun "Annelik kariyerini teşvik  Paketi'ne  İzmir Ticaret Borsası Başkanı Işınsu Kestelli'den "şartlı" destek geldi.

 

Kurucusu ve başkanı olduğu Vadeli İşlemler Opsiyon Borsası'nı İstanbul'a kaptırmasından sonra  kendini AKP Hükümetleriyle uyumlu çalışmaya mecbur hisseden Işınsu Kestelli, "Kadınları daha çok doğum yapmaya teşvik edelim derken iş hayatından uzaklaşmalarına da neden olmamak lazım" diyerek, pakete yönelik çekincelerini de dile getirdi.

 

Başbakan Davutoğlu'nun açıkladığı aile paketinde yeni anne 4 saat çalışıp 8 saat ücreti alacak, çocuk sayısı arttıkça maddi destek artacak, kadına erken emeklilik yolu açılacak, engelli çocuğu olan anne yılda 10 gün fazla izin yapacak, evleneceklere çeyiz parası verilecek. İzmir Ticaret Borsası Başkanı Işınsu Kestelli, sosyal devlet anlayışı içinde doğum yapan kadınların ekonomik açıdan desteklenmesini olumlu bulduklarını belirterek, annelere ilk doğumda 300, ikinci doğumda 400, 3 ve üstü doğumda 600 lira doğum yardımı verilmesinin, günümüz ekonomik şartlarında sembolik bir destek olduğunu söyledi.

"PRATİKTE DE UYGULANMALI"

İzmir Ticaret Borsası Başkanı Işınsu Kestelli, programda doğum yapan kadınlara uzun bir süre için yarı zamanlı çalışma imkanı sağlanmasının önemli bir avantaj olduğuna dikkat çekerek, "Bunun pratikte de uygulanabilir olması lazım. Günümüzde hamile kalan ya da doğum yapan kadınların bile farklı bahanelerle işlerinden uzaklaştırıldıklarını düşünülürse, bu tür durumlarda ağır yaptırımlar uygulanmalı, doğum yapan kadınların haksızlığa uğramasının önü alınmalı" dedi.

EĞİTİM BOYUTUNA DİKKAT ÇEKTİ

Programla birlikte uygulanacak eğitim desteklerinin ekonomik boyuttan çok daha önemli olduğunu belirterek, Türkiye'de 2.6 milyon kadının okuma yazma bilmediğini, okuma yazma bilen ancak hiçbir okulu bitiremeyen kadın sayısının 7 milyon 300 bin olduğunu vurgulayan Kestelli, sadece ilkokul diplomasına sahip kadınların sayısının 8 milyon 600 bin olduğunu söyledi.

"KADIN GİRİŞİMCİ ÇOK AZ"

Kestelli, programa yönelik eleştirilerini şöyle dile getirdi:

"Kadınları daha çok doğum yapmaya teşvik edelim derken iş hayatından uzaklaşmalarına da neden olmamak lazım. Türkiye'de her 100 girişimcinin sadece 6'sı kadın. Kadın girişimci sayımız 90 bini güç bela buluyor. Bu oran ABD'de yüzde 41, AB'de yüzde 28, OECD'de ortalama yüzde 25 iken yüzde 6'lık oran kabul edilebilir değil. Sadece işveren düzeyinde değil çalışan olarak da ülkemizde kadının adı yok. Gelişmiş ülkelerin çoğunda kadınların işgücüne katılım ortalaması yüzde 62 iken ülkemizde yüzde 30. Bizim bir basamak üstümüzde olan Meksika'da bile oran yüzde 47.8. Durum hiç parlak değil. Yeni programın bu tablonun aleyhte değil lehte değişimi için ekstra çözümler içermesi gerekiyor." 

 

 


Üye OlÜye Girişi