Kadın başkandan sınırda ölüm orucu

 

BDP'li Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan'dan tel örgü protestosu

31.10.2013
Yazı Boyutu:  

 

Mardin'in Nusaybin İlçesi ile Suriye'nin Kamışlı İlçeleri arasındaki sınır hattında yapımına başlanan duvarı protesto etmek üzere mayınlı alanda dün oturma eylemi başlatılan BDP'li Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan, bugün sabah saatlerinden itibaren sınırdaki tel örgülerin dibinde oturma eylemini sürdürdü. Kadın Belediye Başkanı, kendisine yemek götüren partililere de ölüm orucuna girdiğini illetti.

 

Nusaybin ile Suriye'nin Kamışlı kentleri arasındaki sınır hattında, kaçak geçişleri engellemek amacıyla Türkiye tarafından yapımına başlanan duvarı protesto etmek isteyen BDP'li Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan, dün tek başına mayınlı araziye girerek oturma eylemi başlatmıştı.Sınır hattındaki mayınlı arazide başlattığı oturma eylemine güvenlik güçlerinin müdahale etmediği Başkan Gökkan, eylemini sabaha kadar sürdürdü. Çok sayıda partili de gece boyunca, Başkan Gökkan'a destek için sınır hattında ateş yakarak sabah saatlerine kadar bekledi. 

GÖTÜRÜLEN YEMEĞİ KABUL ETMEDİ

Bugün sabah saatlerinde Başkan Gökkan'a yemek götüren BDP İl Başkanı Reşat Kaymaz ve bazı PM üyeleri, Başkan Gökkan'ı eyleminden vazgeçirmek için ikna etmeye çalıştı. Ancak eyleminden vazgeçmeyen Başkan Gökkan'ın, oturma eylemiyle birlikte bugünden itibaren ölüm orucuna da başladığını illetti.

BDP'lilerin yanından ayrıldığı Başkan Gökkan, bu kez sınırdaki tel örgüleri elindeki bir demir çubukla sökmeye başladığı görüldü.Kısa bir süre sonra Genel İş Sendikası Şanlıurfa Şube Başkanı Sadık Demir, Nusaybin Belediyesi işçileriyle birlikte, destek için Başkan Gökkan'ın bulunduğu sınır hattına kadar yürüdü.

Demir, Başkan Gökkan'a destek için Nusaybin Belediye işçileriyle birlikte iş bırakma eylemine başladıklarını belirterek, "Başkanımızın başlattığı 'sınıra duvar örülmesin' eylemine biz Genel İş Sendikası ve belediye işçileri ile beraber işi bırakarak destek vereceğiz. Bu duvarı ve telleri de kaldıracağız" dedi.

Polis ve askerden oluşan güvenlik güçleri de dün akşamdan beri sınır hattındaki sıkı güvenlik önlemlerine devam ediyor. Başkan Gökkan'a müdahale etmeyerek bekleyen güvenlik görevlileri, çevrede de sıkı önlemler aldı.(HÜRRİYET)

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Üye OlÜye Girişi