Kadın Basketbolcularımız finalde

 

33. FIBA Kadınlar Avrupa Şampiyonası yarı final karşılaşmasında Fransa yı 68-62 yenen Türkiye finalde Rusya nın rakibi oldu.

01.07.2011
Yazı Boyutu:  

Tarihi bir başarıya imza atarak Kadınlar Avrupa Şampiyonası’nda yarı 1_guncel_kadin_basketciler_mac.jpgfinale yükselen Türkiye A Milli Kadın Basketbol Takımı, yeni bir tarihi başarıya daha imza attı ve Fransa yı normal süresi 60-60 biten maçın sonunda 68-62 mağlup ederek finale yükseldi.

Polonya da düzenlenen şampiyonanın yarı final mücadelesinde A Milli Kadın Takımı, normal süresi 60-60 beraberlikle biten maçta son Avrupa Şampiyonu Fransa yı 68-62 mağlup ederek adını finale yazdırdı.

Maça ay-yıldızlılar, Nevriye Yılmaz ve Nevin Nevlin in, Fransa ise Florence Lepron un basketiyle ile başladı. Ribaundlarda ilk dakikalarda etkili gözüken rakibi karşısında 5. dakikayı milli takım, 7-8 önde geçti. İkili oyunlarla kolay sayılar bulan potanın perileri, Birsel Vardarlı-Nevin Nevlin ikilisinin basketleri sonrasında yakaladığı 12-0 lık seriyle farkı 7 ye çıkarttı (14-7). Endene Miyem ile suskunluğunu bozan Fransa, Emilie Gomis ve Edwige Lawson ile 3 sayılık basketler buldu. İlk periyodu ay-yıldızlılar, Tuğba Palazoğlu nun basketi ile 16-15 önde tamamladı.

İkinci periyoda iki takım da karşılıklı basketlerle başladı. Birsel Vardarlı ve Nevin Nevlin in hücumdaki etkili oyununa Işıl Alben de 3 sayı çizgisinin gerisinden katkı verince 14. dakika 27-22 Türkiye nin üstünlüğü ile geçildi. Etkili savunmasının yanı sıra hücumda boyalı alanı iyi kullanarak rakibinin direncini kıran milliler, Işıl Alben in 3 sayılık basketiyle farkı 10 sayıya çıkarttı (36-26). Fransa arka arkaya buluğdu sayılarla soyunma odasına farkı eriterek girmek isterken, Birsel Vardarlı nın basketine engel olamadı ve Türkiye, ilk yarıyı 38-31 önde kapattı.

Üçüncü periyoda Fransa, Celine Dumerc-Jennifer Digbeu ikilisinin sayılarıyla başladı. Serbest atışlardan Nevin Nevlin ile ikinci yarının ilk sayılarına ulaşan Türkiye A Milli Kadın Takımı, Emilie Gomis in 3 sayılık basketine engel olmadı ve Fransa farkı 2 sayıya indirdi (38-40). Nevriye Yılmaz ın da devreye girmesiyle ay-yıldızlılar, rakibinin skorda dengeyi kurma çabalarını sonuçsuz bıraktı. Şaziye İvegin in bulduğu 3 sayılık basketle milliler farkı tekrar 9 sayıya çıkartırken, son periyoda da 49-42 önde girdi.

Final periyoduna Edwige Lawson in içerden ve dışarıdan bulduğu basketlerle başlayan Fransa, 3 dakika boyunca potasında sayıya izin vermedi. Nevin Nevlin ile suskunluğunu bozan potanın perileri, son 5 dakikaya 51-48 önde girdi. Serbest atışlardan skor bularak farkı 1 sayıya indiren rakibi karşısında Nevriye Yılmaz ile skor avantajını elinde tutmayı başaran milli takım, Emilie Gomis in sayılarına engel olamadı ve son 3 dakikaya Fransa 1 sayılık üstünlükle girdi (54-53). Nevriye Yılmaz- Birsel Vardarlı ikilisinin sayılarına 3 sayılık basketlerle yanıt veren Fransa, Birsel Vardarlı yı durdurmakta zorlandı. Son 30 saniyeye 60-60 lık eşitlikle girilirken, son hücumda ay- yıldızlılar, faul ile durduruldu. Birsel Vardarlı serbest atışlardan sayı üretemeyince maçın normal süresi bu sonuçla tamamlandı.

Uzatma periyodunda iki takım da hücumda zorlanırken, Işıl Alben in 3 sayılık basketiyle milli takım, 44. dakikada 64-62 ile 2 sayılık avantajı elde etti. Fransa nın üst üste hücumlardan boş dönmesinin ardından Nevin Nevlin ile bir basket daha bulan Türkiye, Nevriye Yılmaz ın sayıları ile maçtan 68-62 galip ayrıldı.

Kadın basketbolcularımız, 3 Temmuz Pazar günü TSİ 21.30 da başlayacak maçta şampiyonluk için Rusya ile karşılaşacak.Üye OlÜye Girişi