Kadın Çiftçiler Güçbirliği Meclisi kuruldu

 

Kadın çiftçiler İzmir’den dalga dalga Türkiye’ye yayılarak örgütlü güç oluşturacak

13.07.2010
Yazı Boyutu:  

İzmir İl Tarım Müdürlüğü nde geçtiğimiz günlerde düzenlenen Kadın Çiftçiler 13___rg__t_kad__n_ciftciler.jpgToplantısı nda İzmir in farklı ilçelerinden 35 çiftçi kadın bir araya geldi.

İzmir Tarım Grubu Dönem Sözcüsü Sümer Tömek başkanlığında yapılan toplantıda, tarımın belkemiği, görünmez emeği olan çiftçi kadınların sorunları konuşuldu.

Sorunların ancak fedakarlıkla aşılabileceğinin altını çizen Tömek, çifçi kadınları dayanışmaya çağırdı. Tarımsal üretimde çalışan üretici kadınlar arasında güçbirliği yaratılmasını amaçladıklarını kaydeden Tömek, kadınların bilinçlenmesi için ortak bir platforma ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Tömek sözlerini şöyle sürdürdü:
“Çiftçi kadınlar olarak bizler tarımsal üretimde çalışan üretici kadınlarız. Öncelikli olarak ortak amacımız, aramızda sosyal, kültürel ve mesleki paylaşımlar yaratarak bu paylaşımlarla güçbirliğimizi arttırmak.
Biz kadınlar olarak bu ülkenin yönetimine el atmadıkça bazı şeylerin düzelmeyeceğini biliyoruz. O zaman tarımla başlayalım. Bu ülke tarımla kalkınmadıkça, tarımda çalışanlar refaha erişmedikçe ülkemiz de refaha erişemeyecek. Şanslıyız ki Tarım İl Müdürümüz de bizimle aynı görüşleri paylaşıyor.  35 kişilik bir grubuz. Biz de varız ı toplumun diğer kesimlerine gösterecek türden faaliyetler yapmalıyız.”

İZMİR TARIM İL MÜDÜRÜ’NDEN KADINLARA DESTEK

İzmir Tarım İl Müdürü Ahmet Güldal da toplantıda yaptığı konuşmada böyle bir oluşumu sonuna kadar desteklediklerini belirterek sözlerin şöyle sürdürdü:
“Amacımız özellikle kadınlardan oluşan daha bilinçli bir çiftçi topluluğu yaratmak. Temelinde en temel aktörler olarak gördüğümüz kırsaldaki ve şehirdeki tarımla ilgisi olan kadınlarımızın bilinç ve ilgi düzeyinin artması. Hem yöresine, hem ülkesine daha çok katkı sağlayacak şekilde bilinç düzeyinin artmasını isteriz. Üzerimize düşenleri yapmaya hazırız. Tüm ülkeye örnek teşkil edip İzmir modeli yaratabiliriz.”

ÇİFTÇİ KADINLAR SORUNLARINI PAYLAŞTI

Çiftçi kadınların sorunlarını anlattığı toplantının sonunda en büyük sorunun kadının sosyal güvencesinin olmayışı ve ürettiği ürünlerde çeşitlendirmeye gitmesine karşın pazarlama olanaklarının kısıtlı oluşu idi. Ürettikleri ürünleri değerinin çok altında satan kadınlar emeklerinin karşılığını alamadıklarından şikayet ettiler.

Eşleriyle birlikte çalışmalarına rağmen kocalarının “bey” gibi kendilerinin ise “işçi” gibi görülmesinden yakınan kadınlar, kocalarından daha çok emek sarfettikleri halde kendi üzerlerine mal, mülk olmamasından dolayı bankadan kredi çekemediklerini söylediler.

İzmir n Kiraz ilçesinde üyelerinin tamamı kadın olan 100 üyesi olan tarımsal kooperatif yönetim kurulu başkanı Necibe Tuğrul da köylerinde kadınların kooperatife girdikten sonra gözlerinin açıldığını, bu sayede dışarıdaki hayatın ayırdına vardıklarını ve kocalarından hak talep etmeye başladıklarını anlatarak, dayanışma, birlik ve beraberliğinin öneminin altını çizdi.


Üye OlÜye Girişi