Kadın Çiftçiler Güçbirliği oluşturdu

 

İzmir de İzmir ve ilçelerinde örgütlenen kadın çiftçiler, Türkiye nin ilk Kadın Çiftçiler Güçbirliği ni oluşturdu

10.06.2010
Yazı Boyutu:  

Üretici çiftçi kadınlar, sorunlarına çözüm yolları üretmek, seslerini duyurmak citfci_kadinlar.jpgve çözüm yolunda etkili adımlar atılmasını sağlamak hedefiyle ilk kez örgütlendi.

Türkiye nin ilk kadın Borsa Başkanı  olan İzmir Ticaret Borsası ile Vadeli İxlemler ve Opsiyon Borsası nın  Yönetim Kurulu Başkanı  Işınsu Kestelli nin öncülüğünde önceki gün İzmir Ticaret Borsası nda biraraya gelen üretici kadınlar, oluşumun ilk adımlarını İzmir ve ilçelerinde yedi yıl önce gerçekleştirdikleri "Kadın Çiftçiler Yarışıyor" yarışmasıyla attıklarını anlattılar.

"Birlikteliğimiz böyle bir oluşuma ihtiyacımızı ortaya koydu.Türkiye de ilk kez kadın çiftçiler böyle bir platformda bir araya geliyor. Bunun diğer il ve bölgelere de örnek olacağını düşünüyoruz" diyen Menemen, Kemalpaşa, Kiraz, Menderes, Bademler, Bayındır ve Urlalı kadın çiftçilerin Güç Birliği toplantısına, İzmir Tarım İl Müdürü Ahmet Güldal, İzmir Ziraat Odası Başkanı Sedat Köse, AKP İzmir İl Başkanı Ömür Kabak, İzmir Tarım Grubu Başkanı Sumer Tömek ve çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi destek verdi.

SÖZ ÜRETİCİ KADINLARIN

Borçlarının ertelenmesini isteyenler gibi daha iyi koşullarda çiftçilik yapma istediklerini belirten hayvancılığın sorunlarından su sorununa, taban fiyat sorununa kadar karşılaştıkları güçlükleri anlatan üretici kadınların güç birliği toplantısında konuşan İTB Yönetim Kurulu Başkanı Kestelli, İzmir de tarım sektöründe kadın istihdamının oranının yüzde 38.64 olduğunu hatırlatarak, "Böyle bir potansiyel ile bu oluşumun son derece başarılı olacağına inanıyoruz" dedi.

"Kadınların kendi açılımlarını yapması  için  bir araya geldik" diyen Tarım İl Müdürü Ahmet Güldal da kadınlara tarımsal üretimin her aşamasında destek sözü verdi.

İzmir Tarım Grubu Başkanı Bayındır ve AKP İzmir İl Başkanı Kabak da kadın çiftçilerin örgütlülüğünün önemine değindiği toplantıda Yrd. Doç.Dr. Buket Karaturhan, Sumer Tömek Bayındır, Dr. Pınar Nacak, Özge Çiçekli, Bilge Tosun, Nermin Kızılöz, Güliz Tepedelen, Meltem Salman, Tijen Baştan ile birlikte 15 kadın üretici Çiftçi Kadınlar Güçbirliği Yönetim Kuruluna seçildi.


Üye OlÜye Girişi